Skip to content

Bono’nun İstanbul programının ayrıntıları belli oldu

3 Eylül 2010, ekleyen Ali Mert

İstanbul adeta kilitlendi, bu Pazar Pazartesi günü gerçekleşecek dev konzerte hazırlanıyor. Tüm zamanların en özgür ve demokrat pop grubu Bono ve arkadaşlarının İstanbul turnelerinde neler yapacakları ise büyük bir merak konusu. Son olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı jet bir kararla Boğaz Köprüsü üzerinde yürüme hakkı kazanan Bono ve şürekasının esrarengiz gezi programıyla ilgili ayrıntılar bir bir manşetlere yapışıyor.  Mega star Tarkan’ın eski iski müdürü yeni çevre müdürü, akarsu satıcısı ve balık çiftiği hayranı bakanı kızdırmasıyla oluşan mega star boşluğunu, memleket semalarına uluslararası mega star yağdırarak ve kültür başkenti platformunda gidermeye çalışan hükümetin, Bono’yla üst düzeyde temaslarda bulunacağı da son sızan bilgiler ve haliyle atılan manşetler arasında yerini aldı. Buna göre, Bono ve belki de arkadaşları, Dolmabahçe’de RTE markasını ziyaret edecekler.  Bu ziyaretlerin ve benzerlerinin perdesinin en gerisinde yer alan bilgilerle ilgili çok gizli duyumlarımız ise şöyle:

                                 

·       Bono’nun, küçüklüğünden beri Boğaziçi köprüsünü yayan geçme arzusunun yanı sıra,  köprünün tam ortasına sıçma saplantısı da bulunuyor. Bakalım yeni iski müdürü bu konuda bir kolaylaştırıcılık (mesela portatif bir hela) sağlayabilecek mi, yoksa yol ortasına mı?

·         Bono ve belki de grubun Edge, meç gibi diğer elemanlarının Dolmabahçe ziyareti sırasında, referandum konusunun gündeme gelmesine kesin gözüyle bakan otoriteler, “Bo-no olan adını Bo-yes yapacak” gibi esprili manşetler üzerinde çalışmalara şimdiden başladı.

 ·       Konserlerinde sahne şovuna, ışık göstertilerine ve süper dans hareketlerine yer vermesiyle bilinen Bono ve dadaşlar, İstanbul performansları için ponpon kızları kullanmayacaklarını, basketboldaki uluslararası başarıya gölge düşürmek istemediklerini ama birkaç  pinpon sahaya çıkarsa bunun sorun yaratmayacağını umduklarını falan filan.

·         Dünyanın en mega starları arasında yer alıp Tarkan gibi çevreci özellikleriyle bilinen ama çevre bakanlarıyla arasını Tarkan denli  bozmamaya özen gösteren Bono’nun, en az bu muhalif kimliği kadar ünlü olan gözlükleri de konserdeki yerlerini Bono’yla birlikte alacaklar. Bono’yu bizzat sahnede tetkik etmeye gelecek olan bakanlar arasındaki müstahkem yerini aylar öncesinden ayırtan Mehmet Şimşek’in, konzert sırasında Bono gözlüğü takıp takmayacağı ise belirsizliğini koruyor.  İşadamı Sami Ofer’in takacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

·         CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, mega yazar Orhan Pamuk’u ve arkadaşlarını telefonla arayıp referandum görüşmesi yapmasının ardından, olağanüstü büyük konzertin ardından Reina’da verilmesi beklenen “after party” sırasında Bono’yu arayıp, “no” hecesine vurgu yapa yapa bir görüşme yapması da, beklenen diğer beklentiler arasında. Bono’nun bu telefona çıkmaması konusunda, Dolmabahçe’de sıkı bir pazarlık yapılacağı da yine kulislerden bize yansıyanlar arasında. Zaten bize yansımayan bir şey yok.

·         Dev konsere dev bir gazeteci ordusuyla katılması beklenen Ahmet Altan ve yandaşların, Bono’nun bavulunu ele geçirme konusunda ısrarlı çabalarına Pensilvanya’nın “saçmalamayın” şeklinde bir sağduyu ve hatta hoşgörü çağrısı yapması da gündemin son sırasında yer alıyor. 

 

Yorumlar

Bono'nun gelişine, köprüden geçişine, Tayyip'ine 3 kısa değini

6 Eylül 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 4454

İlk değini, "geliş"ine (değerli pençetor o'neill'den hem de): South Park 11. sezon 9. bölümde, çocuklardan Stan''in babası dünyanın en büyük bokunu yaptığını iddia eder. Zürih''teki European Fecal Standarts Enstitüsü (Avrupa Kazurat Standartları) rekoru kabul edecektir ama ardından sürpriz bir şekilde Bono''nun dünyanın "en büyük boku" olduğu ortaya çıkar. Hemen her ödülün sahibi Bono bu ödülü de alacaktır.

İkinci değini, "köprüden geçiş"ine (değerli pençetor murat pençe'den hem de): böyle gerzekleri, soytarıları ben bulsam, ben her sene gelirim. şimdiye kadar akıl edemediğine hayıflanmıştır arkadaş. dün beyefendinin boğaz köprüsünde yürüyeceği saate denk gelmişiz, köprüden geçmeye kalktık. üç şerit tek şeride inmiş, tepede tar tar tar bir helikopter, başımıza düştü düşecek, o vaziyette ite kaka geçtik. ben başkası için kapatıldı zannedip birilerinin günahını aldım. acele işi olanlar kimbilir ne demiştir. boyu bosu devrilsin köprüyü o hale getirenin.

Üçüncüsü de Tayyip'ine (değerli müzik eleştirmeni dostum Murat Beşer'den hem de): Yılın en büyük hit'i... Tayyip & Bono düeti: One (Minute)

Kaynaklar: Ortamlar

 

 

AdaptiveThemes