Skip to content

Çandar'dan Öcalan'ın 'açıklanmayan' görüşme notları

17 Aralık 2009, ekleyen Hasan Duru

Cengiz Çandar, Referans gazetesindeki dünkü köşe yazısında, Abdullah Öcalan'ın geçtiğimiz hafta yaptığı avukat görüşmesinin Fırat Haber Ajansı (ANF) tarafından "tümüyle yansıtılmadığını" söylediği bazı bölümlerine yer vermiş.

Çandar'ın kaynak belirtmeden aktardığı notlar şöyle: 

"(Abdullah Öcalan), Ahmet Türk'ün veya Murat Karayılan'ın sorunu çözmeye gücünün yetmeyeceğini, çünkü birçok otonom grubun bulunduğunu, bunlara ancak kendisinin sözünü geçirebileceğini, bu nedenle kendisinin önünün açılarak örgütle görüşmesine imkân sağlanması gerektiğini, avukatları üzerinden veya telefonla bu işin yürütülemeyeceğini, TBMM'de bulunacak bir yolla kendisine siyaset yolu açıldığı takdirde, kendisinin duruma el koyarak örgütü ikna edebileceğini, siyaset yolu açıldığı takdirde cesaret edebileceğini (sorunun çözümüne katkıyı kastediyor olmalı cç) ... belirtmiştir."

"DTP'nin kapatılıp kapatılmamasının belirli bir gelişme olmayacağı, kapatılması halinde bütün kesimlere hitap edebilecek yeni bir demokratik oluşum çalışmalarına başlanması, bu süreçte DTP'lilerin DTK (Demokratik Toplum Kongresi) faaliyetlerine yoğunlaşması gerektiğini ifade etmiştir." (Kaynak)

ANF tarafından yayımlanan görüşme notlarında, Ahmet Türk, Murat Karayılan ve DTK'yla ilgili ifadelere yer verilmemişti: 

"Doğru yöntem belirlenirse ben de çözüm konusunda üzerime düşeni yaparım. Eğer doğru yöntem belirlenirse, ortam oluşursa ben silahlı güçlerin geri çekilmesini ve uygun yere konumlanmasını sağlarım. Buna hala gücüm var, bana itimat ederler. Bu son yaşananlar da halkın da bana bağlı olduğunu gösteriyor. PKK’nin içinde onlarca grup var, dağlardaki grupların hepsi otonomdurlar zaten. Bunları ancak ben kontrol edebilirim, ben silahsızlandırabilirim. Bu sorunun kesin çözümü için, nasıl olacak bilmiyorum ama Meclisin bir karar alması lazım. Bunun için benim de önümün açılması lazım. Tüm bunlara yol haritasında belirtmiştim."

"DTP kapatılması davasının kararı muhtemelen Cuma günü çıkacakmış. Dünyanın sonu değil, kapatırlarsa da mücadelelerini sürdürürler, yollarına devam ederler. Yine Türkiye’de her kesimden demokratları içine alan demokratik bir yapılanmaya gidilebilir." (Kaynak)

Cengiz Çandar, kendi aktardığı notlardan şu sonuçları çıkarmış: 

1. Anayasa Mahkemesi yasaklama kararından önce Abdullah Öcalan'ın kendisi, Ahmet Türk'ün Kürt sorununa çözüm katkısı yapabilecek bir siyasi aktör olmasına takoz koymuştur. Bu anlamda, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile Abdullah Öcalan'ın niyeti arasında ilginç bir "Faust Paktı" göze çarpıyor. Ama daha da çarpıcısı, Abdullah Öcalan'ın "KCK Yürütme Konseyi Başkanı" sıfatı taşıyan ve tutuksuz en önemli PKK lideri konumunda bulunan Murat Karayılan'ı bile devreden çıkartarak, "Muhatap benim"ilanında bulunmasıdır.
2. "DTP'nin kapatılıp kapatılmamasının belirleyici bir gelişme olmayacağını"belirterek Anayasa Mahkemesi zihniyeti ile o kararı paylaşanlarla Öcalan arasında bir"kesişme" ortaya çıkıyor. Daha önce de Öcalan'ın DTP'nin kapatılmasını umursamadığını hatta bundan yarar sağlamayı umduğunu yazmıştık. Nitekim Abdullah Öcalan, "yeni adresi" de gösteriyor: Demokratik Toplum Kongresi.
3. O "Demokratik Toplum Kongresi" (DTK) Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararından hemen sonra Diyarbakır'da toplanıp radikal kararlar alıyor, bunların içinde Abdullah Öcalan'ın "İmralı'dan alınarak ‘geçici bir süre' için ev hapsine konulması da var. DTP'li milletvekillerinin TBMM'yi terk etmesi kararı da aslında DTK kararları arasında.
Bütün bunlar önceki gün yazdığım gibi, PKK'nın (daha doğru bir deyimle Abdullah Öcalan'ın) kendisiyle devlet arasındaki demokratik yasal alanın Kürt temsilinden boşaltılmasını ifade ediyor. Anayasa Mahkemesi de yangına tam anlamıyla körükle giderek, "demokratik açılım"ı arkasından hançerlemiştir.
 

"ÖCALAN'IN YAYIMLANMAYAN GÖRÜŞME NOTLARI" KONULU BİR BAŞKA HABER:

Öcalan'ın görüşme notları sansürleniyor mu?

ÖCALAN'IN GEÇTİĞİMİZ HAFTA YAPTIĞI GÖRÜŞMEYLE İLGİLİ HABERİMİZ:

Öcalan: 'THKO, Dev-Sol ve Dev-Yol ele geçirildi'

 

 

 

AdaptiveThemes