Skip to content

Ergun Göze'yi nasıl bilirdiniz? Nâzım yazısıyla anıyoruz...

13 Ekim 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Ölenin arkasından kötü konuşmama geleneğinin bulunduğu ülkemizde, Ergun Göze'yi bir yazısıyla analım: 

Nazım'a tapmak

YAZMAK istemediğim konulardan birisi de bu Nazım Hikmet meselesidir. Nazım Hikmet'in, yurdunu bırakarak ve yurdu aleyhinde faaliyette bulunmak için Rus Komünist Partisi'nin gönüllüsü olarak iltica ettiği Sovyet Cumhuriyeti de, tarihin çöplüğüne atıldı. Fakat bizimkilerde hâlâ bir Nâzım Hikmet feryadıdır ayyuka çıkıyor. Cumartesi günkü Cumhuriyet'te, üçüncü sayfadaki bir haberin manşeti aynen şöyleydi:

- Gençlik Nâzım'a tapıyor.

Bu putperest söyleyiş, bu sun'i mistik hezeyanın hâlâ devam ettirilmesi insanı düşündürüyor. Bu akıl ve mantık dışı propagandaların elbette bir sebebi olmalıdır. Gençlik Nazım'a tapıyormuş. Hangi gençlik? Nerede bunlar? Entel barlarda takılan üç beş yüz tipten bahsediliyorsa bile, bu iddia mantıksız. Çoğu, Allah'a bile tapmıyor, Nazım'a niçin tapsın? Şiiri için mi? Ondan daha iyi Marksist şairler var... Nazım'ı tercih niye? Şiir deyince bir Fazıl Hüsnü Dağlarca, bir Ahmet Muhip Dranas, Nazım'ın şairliğini birkaç kere katlarlar. Daha Yahya Kemal'e, Necip Fazıl'a, Faruk Nafiz'e, Arif Nihat'a gelmedik. Nazım Hikmet'te bir Han Duvarları var mı? 

Komünizmin ajanı

BAKINIZ ölçü nedir? Onu çıkardığınız takdirde edebiyatımız fakirleşirse, işte o imza gerçek değerdir. Han Duvarları çıkarsa Türk Edebiyatı çok şey kaybeder. Nazım olmazsa Türk şiiri fazla bir şey kaybetmez. Olsa olsa gizli emniyet dosyaları kaybeder. Nazım'a dünya şairi demek saçmalıktır. O milletlerarası komünizmin bir ajanı idi. Aragon gibi, sanat kumaşı olan bir komünist şair bile değildi. 
Aragon'un Paris'in düşüşünü anlatan 
"Her şey suskun, düşman gölgede dinleniyor / Bize, bu akşam Paris düştü deniyor / Nasıl unuturum nasıl gülleri leylakları / Beraber kaybettiğim her iki aşkı" mısralarındaki şiiriyet nerede, Nazım nerede? 

Nazım'ın şiiriyle yaptığı ajanlığa ödenek olarak, emrine daça, otomobil ve metres veriliyordu. Yâni komünizm propagandası yapıp burjuva imkânlarına kavuşuyordu. Ne Necip Fazıl'ın, ne Yahya Kemal'in ne Peyami Safa'nın, ne de Nazım Hikmet tarafından çok insafsızca hakaretlerle hicvedilen büyük şairimiz Ahmet Haşim'in böyle imkânları oldu. Çünkü onlar vatan haini değillerdi. Bir ideolojinin ajanı da asla olmadılar. Sadece inançlarını ve sanatlarını yaşadılar. Kendilerini kullandırmadılar. Nazım da vatanına ihanet etmese "Beni Stalin yarattı" diyecek kadar köleleşmese, onun şiirine Ruslar metelik verir miydi?

Nazım Hikmet vatanından kaçıp başka bir ülkenin vatandaşlığını seçtiği için vatandaşlıktan çıkarıldı. "Gençlik Nazım'a Tapıyor" iftirasının gayesi de Nazım'ın vatandaşlığının iadesi imiş. Bu da masum bir görünüş. Ama hiç mâsum değil. Altında, Rus emperyalizminin âleti olmuş bulunan Marksizm'in, Bolşevizm'in, komünizmin tamamen meşru hale getirilmesi, üstelik Marksistler'in mazideki karanlık faaliyetlerinin üzerine de bir sünger çekilmesi, dolabının gıcırtısı sağır kulaklara bile gelmektedir. Nazım'ı Stalin yarattığına göre ona tapanlar öncelikle Stalin'e tapıyor olmazlar mı?

İlahi adalet tecellisi

NE var ki bir vakitler "Putları kırıyoruz" edepsiz nağrasıyla, Türk şiirinin zirvelerine, Namık Kemal'e, Haşim'e, Hamid'e bir edebiyat külhanisi edasıyla ve hışımla çatan Nazım'ın bugünün gençliği için bir put haline getirilmesi ise ibret alabilecekler için bir ilahi adalet tecellisidir. 

Marksizm'in, sosyalizmin, Türk düşüncesine ve sanatına nasıl bir deli gömleği biçtiğinin göstergesidir. 
Hiç kimseye vatan haini demek istemiyorum. Ama eğer Nazım Hikmet vatan haini değilse kimdir vatan haini söyler misiniz? Türk gençliği, bir vatan hainine mi tapıyor? Niçin? Bu akıldışılık niye? Bu ifrat ne için? Nâzım Hikmet "Evlat bir ölüyü koluna takıp dolaşma" diyordu. Onu kollarda taşıyıp dolaşmak şurada kalsın, tapınacak put haline getirmek midir bilimsel sosyalizm, Marksizm?
Türk gençliğine ve milletine, akla, mantığa, hür düşünceye ve şiire bundan büyük hakaret olmadı. 

Kaynak: http://www.tercuman.com.tr/v1/yazaryazi.asp?id=2&yazitar=07.06.2005&yaziid=12909

Yorumlar

ergun goze

15 Ekim 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1099

icinde oldugu camianin bile sevmedigi bir adamdi. ugur mumcu'nun, o zamanlar Tercuman'da yazan Goze'nin cahilligine vurgu yapma amacli soyle bir cumlesi vardi:"komunizm hakkinda yazi yazmaktan okumaya vakit bulamiyor". biz sosyalistlerin ergun goze'yi nasil bildikleri malum, ayrica onemi de yok. asil onemli olan sagcilarin bu adami nasil gordukleri. seveni yoktur. olumunun uzerinde su kadar gun gecti, hakkinda yazilmis dogru durust bir yazi yayinlanmis degil gorebildigim kadariyla.cunku, isim yaptigi tercuman'i arkadan vurdugu dusunuldu hep. ihlas'in turkiye gazetesinde yazi yazdi, orada da sevilmedi, turkiye gazetesi olum haberini bile vermedi. Asil kotu sohretini de, onemli bir kaynak olan Islam Ansiklopedisi'ni cikaracagini soyleyerek diyanet vakfi'ni o donem icin (1994) cok onemli bir miktar olan 1 milyar lira zarar ugratmisti. Donemin diyanet isleri baskani tayyar altikulac, sozlesmesini fesh etmisti. o isin rezilligi hala temizlenmis degildir. mustafa k. erdemol

Yazık

7 Kasım 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1285

Sayın Mustafa K. Erdemol,

Birçok kalem erbabı kişi Ergun bey'in ardından çok güzel yazılar kaleme aldılar. Tabi siz o tür yayın organlarını okumadığınız için gözünüzden kaçmış olabilir. Uğur Mumcu ile arasında bir sürü polemik yazışmaları olmuş hattâ mahkemelere bile sirâyet etmiştir doğrudur. Ergun bey'i cehâletle itham eden Sn. Uğur Mumcu Ergun Göze'nin olmayan halasının oğlunu kendisini öldürtmek üzere azmettirdiği gibi komik bir iddiayı 12 Eylül Cuntasına ihbar edip acı gerçek kendisine bildirilince rezil olarak araştırmacı gazeteciliğin zirvesine çıkmıştı! Allah taksiratını affetsin.
Ergun Göze İslâm ansiklopedisinin neşredilmesine ön ayak olmuştur. O dönem radikâl dinci bir gazetenin fazla milliyetçi bulduğu Ergun Göze hakkında iftira dolu bir haber neşrettiği bilinmektedir. Ve ne garip tecellidirki yıllar sonra bu haberi hazırlayan gazeteci Ergun Göze'nin yanına gelerek yazı işlerinde bu haberin kendisi tarafından nasıl kotarıldığını tafsilâtıyla anlatıp özür dilemişti. Fakat sizin gibi Sosyal Demokrat yada sosyalist olduğunu zannettiğim birisinin radikâl dinci bir gazeteyi referans alması oldukça ilgi çekici. Türkiye gazetesi ve TGRT vefat haberini duyurdu isterseniz cdsini ve nüshalarını size gönderebilirim. Bununla da kalmayıp Türkiye Gazetesi Başyazarı Yılmaz Öztuna, Yavuz Bülent Bakiler'de ardından çok güzel iki yazı kaleme aldılar. Ve şimdi burada sayamacağım kadar çok yazı yazıldı. Tercüman'ı arkadan vurmak mı O Bulvar gazetesinin Tercüman'ı arkadan vurmasına muhalefet etmişti. Zahmet edin "Yaşasın Hâtıralar" adlı kitabı okuyun. Dedikoduyu bilgi zannetmek marazından kurtulmanızı temenni ediyorum. Saygılarımla
M.T.G.

ergun goze hakkinda

16 Kasım 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1312

sayin mtg, tesekkur ederim bilgileriniz icin. dinci ya da milliyetci cevrelere ait yayinlari okumadigimi dusunmeniz cok incitti beni, pesinen belirteyim...hepsini elbette izleyemem ama cogunun takipcisiyimdir...ama ergun goze hakkinda adini verdiginiz zatlarin yazdiklarina da rastlamadim. ama siz yazdilar diyorsaniz, inanirim. hic sempati duymasam da hakkinda iyi bir seyler yazilmis olmasindan insani nedenlerden oturu memnun da olurum...hic kimse bu kadar yalnizligi hak etmez. ugur mumcu'ya iliskin yazdiklariniz gercekten guldurdu beni...olmayan halasinin ogluna degil belki ama tercuman gazetesinde yazarken, goze, ozellikle MC doneminde ugur mumcu'yu fasistlere surekli hedef gosterir, Babiali'nin Pravdasi (bu ad onun armaganidir) adini taktigi Cumhuriyet'i de hukumete jurnallerdi. Mumcu, hala oglu oldugu konusunda varsin yanilsin,(katil adayi konusundaki tahmininde yanildi diye mumcu'yu kinayacak halimiz yok takdir edersiniz ki) bu goze'nin kendisini hedef gosterdigi iddiasini ortadan kaldirmaz. zaten siz de, goze tehdit etmedi demiyorsunuz, sadece mumcu'yu tehdit eden bir halasinin oglu yokmus, dediginiz bu. yani bizi aydinlattiginiz nokta. tercuman'i arkadan vurma iddiasi benim uydurmam degil, mehmet ali ilicak ile annesi nazli ilicak'in cesitli soylesilerinde dile getirdikleri bir gercektir. islam ansiklopedisi konusunda radikal dinci herhangi bir gazeteyi degil, donemin diyanet isleri baskani tayyar altikulac'i referans aliyorum. nasil almam, koca din adami herhalde iftira atacak, ya da "dedikoduyu bilgi zannedecek" biri olamaz. Diyanet'i zarara ugratti, sonra da birakti kacti diyen odur. ergun goze'yi savunmak isteyisinizi anliyor ve bunu sempatik de buluyorum. ama sakin islam ansiklopedisi'nin yayinlanisina on ayak olmustur deyip, soz konusu ansiklopedinin onunla basladigi sanisini uyandirmayin bilmeyenler uzerinde. her sosyalistin evinde de mutlaka bulunan (bulunmasi da gereken) bu muhtesem ansiklopedi 50'li yillarda yayinlanmaya baslandi.(daha once de olabilir kesin emin degilim). 1958 baskili tum ciltleri bende mevcuttur. benden de size saygilar. mustafa k erdemol

Sempatinize sığınarak!

29 Kasım 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1418

Milli Eğitim Yayınlarının daha önce neşretmiş olduğu İslâm Ansiklopedisi'den bihaber olduğum zannına kapılmanız bana pek sempatik geldi. Tayyar Altıkulaç'ı gâyet iyi tanırım desem kâfi midir. Ergun Göze hakkında sizin söylediğiniz gibi bir kanaate sahip olan bir insanın onunla İslâm Ansiklopedisi sürecinden sonra görüşmesi ve buna şâhit olan bir insan olarak sizin bu bu duyumunuza ne demeliyim acaba.
Nazlı Ilıcak ve Mehmet Ali Ilıcak'ı referans olraka almanız hakkında tek kelime bile etmeye lüzûm görmüyorum. Allah şifâ versin...
Mumcu meselesine gelince Ergun Göze İslâm Ansiklopedisi Baş Redaktörü iken anormal olduğu her hâlinden belli F.T. adlı bir şahıs bürosuna gelerek "Ergun bey Uğur Mumcu sizi öldürmem karşılığında bana 1 milyon lira teklif etti" demişti. Ergun bey böyle birşeye ihtimâl vermemekle beraber hukukçuluktan gelen alışkanlıkla bu kişiye bu anlattıklarını yazdırıp imzalatmıştı. Aynı meczup Uğur Mumcu'ya gidip "Ergun Göze benim halamın oğludur bana sizi öldürmem karşılığında 1 milyon lira teklif etti! deyince yememiş içmemiş mal bulmuş magribi gibi Sıkıyönetimde soluğu almıştı. Tabi Ergun Göze'nin halasının olmadığı ve o vakti zamanındaki yazılı ifade ortaya çıkınca Aziz Nesin'in bile muhayyilesini zorlayacak matrak bir hikâye çıkmıştı ortaya. Uğur Mumcu'nun Ergun Göze'den bu kadar farkı da olsun ama değil mi?
Sempatilerimle
MTG

ergun goze hakkinda

14 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1470

tesekkur ederim muhterem...
zorla kendinize kotu bir laf ettigime inandiracaksiniz (beni bile).. bu ne israr? hangi cumlemden, sizin Islam Ansiklopedisi'nden haberdar olmadigimi anladiniz? Boyle dusunmenize yol acacak tek bir kelimem bile yok oysa...ne yaparsanız yapın sıze hakaret etmeyecegım..:))

"Goze, kotudur, cok da berbattir, namussuzdur" demis olsam, buna da adi gecen Ilıcakları tanik gostersem, Ilicaklar da referans alinacak kisiler mi demekte hakli olabilirsiniz, cunku ben de adigecenlere pek muhabbet beslemem.. ama ben onlarin sahibi olodukları Tercüman'a iliskin ergun goze hakkinda dile getirdiklerini okudum diyorum size. Bizim gazetede bizim kuyumuzu kazdi diyen ilicaklara, MTG kardesim sizi referans almiyor mu diyeyim yani? goze konusundaki tanikliklarini aktardım ben..sizi duyan da hayattaki tek referansimin ilicaklar olacagina inanacak..

tayyar altikulac'i "gayet iyi" taniyorsaniz, hemen ondan bir aciklama kapin, haberveriyorum.net'e yollayin. Altikulac ben ergun goze'yi iyi bilirdim derse mesele yok. lafimi geri alacagim hemen, tum okuyucularin onunde. ama tayyar altikulac'i ne mal oldugunu bilirim anlaminda taniyorum diyorsaniz, sizin icin ergun goze'den baska adam yok demektir turkiye'de. allah sifalar versin..

bana yanit yetistirme telasinizi anliyorum ama artik boyle yapmayin. tipki ergun goze gibisiniz, o da solculara yazi yazmaktan okumaya firsat bulamazdi, bu ne telas azizim? ben size bir onceki yanitimda, mumcu ergun goze'nin halasinin oglu meselesinde varsin yanilsin dedim zaten. olabilir, ama ergun goze, o donemleri yasayan herkesin cok iyi bildigi gibi, basta ugur mumcu olmak uzere tum ilericileri hedef gosteren yazilar yazdi, dogru olan budur. kaldi ki, ugur mumcu kendisini tehdit eden adamin ergun goze'nin halasinin oglu olup olmadigini arastirdiktan sonra mi gidecekti polise yani? yapmayin..

ugur mumcu'nun ergun goze'den elbette bir farki olsun.. vardi zaten...biri sermayenin cikarlari icin yaşadı, suya sabuna dokunmadan eceliyle öldü, öbürü sermayenin tekerine çomak soktuğu için havaya uçurularak, biz bu farkı biliriz.

ben de sempatilerimle diyorum...
mke

Tayyar Altıkulaç'ı iyi tanırım

27 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1588

Sayın MKE

Makine Kimya Endüstrisi ile adaşlığınız sizi insanları "mal" olarak tavsif etmek gibi bir maluliyete duçâr etmiş olabilir.
Ben Tayyar Altıkulaç beyi iyi tanırım derken onu muhterem ve saygıdeğer birisi olarak bilirim demek istemiştim. Fakat siz bu kanaate daha doğrusu vehim hastalığına nasıl tutuldunuz. Ergun Göze'nin Kemal Ilıcak'ın sağlığında o okuduğunuz şeylerden çok daha fazlasını rahmetlinin yüzüne karşı söylediğine şahit olan hâlâ çok kişi vardır.
Sermaye'nin çıkarları meselesine gelirsek Ilıcaklarla olan fikir ayrılığını ve kavgasını dile getirerek zâten hiç kimse onu sevmezdi şeklinde bir tesbitte bulunurken ve bu tesbitinize Ilıcağın bakiyesini referans olarak gösterirken, önemli bir sermayesi olan Ilıcaklara Ergun Göze'nin karşı çıkmasıyla Göze'nin sermaye çıkarcısı olmasını birbiriyle nasıl bağdaştırıyorsunuz? Yoksa bu yaman çelişkide sizin Ergun Göze sempatinizin rolü olmasın. İşte tam bu noktada Uğur Mumcu aşkının gözü kördür demem kaçınılmaz oluyor.
Sermayeye karşı çıkan sermaye çıkarcısı gibi bir jargonun sahibi olarak benim Tayyar Altıkulaç'tan sizin söylediğinizin aksine bir beyanat almama ve sizin onu yayınlamanıza ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum. Zirâ siz kendi içinizde doğurgan bir zıtlık yaşıyorsunuz. Sizin bana hakaret etmenize üzülmem fakat kendinize bilinçsizce ettiğiniz bu hakaretlere üzülüyorum. Siz bu sanal sitelerde heba olacak bir yetenek değilsiniz. Bence ulusal kanallardan birisine geçip bu jargonunuzu orada kendinize has belâgatinizle sunmanız oldukça iyi reyting yapar. Sabah kuşağı sizin için idealdir. Sermayedarını referans olarak gösterip Ergun Göze'yi yermek ve sermaye çıkarcısı olarak göstermek her babayiğidin harcı değil.
Bu arada sizi refere edenlerden biri olan Jr Ilıcak kendi Tercüman'ında Ergun Göze'nin yazılarını aşırıp yayınlaması da ayrı bir garabettir. Babasının mirasını reddeden Jr Ilıcak yoksa Ergun Göze'yi ve yazılarını bu redden tenzih mi etmişti?
Ne dersiniz?
Not: Beyanat sıkıntısı çekiyorsanız sabah kuşağından bir çok önemli şahsiyet var geniş bir skalaları da var her telden yakışır yani...

MTG

MTG

iste sen busun MTG, kufur

27 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1589

iste sen busun MTG,
kufur etmemek icin kendini zor tutmus, sana tek bir kotu laf etmeyen bana, kinini nihayet kusmussun. ama zeki degilsin, biz ilkokuldayken `ayhan isik yuzu kirisik` benzeri cumleler kurar,yeni bir bulus yaptigimizi dusunup kahkalahalarla gulerdik, cocuktuk nihayetinde. koskoca adam olmussun ama hala bizim ilkokuldaki seviyemizde kalmissin. Inanilmaz bir siglikla, adimin bas harflerinden yola cikarak, onemli bir bulus kesfetmissin sozumona: Makine Kimya Endustrisi. HO HO HO, HA HA hA.. ne kadar GOMIK...

kardesim, okudugunu anlamiyor musun sen? o begendigin, takdir ettigini soyledigin Tayyar Alkulac, Ergun Goze icin hayirli seyler dusunmuyor.. madem taniyorsun git sor diyorum ben. bu kadar mi anlamaz bir insan yazilani?
.
espri yetenegin sifir ama bak beni gercekten guldurdun...evet ergun goze"ye hayranim.. onu hep sevdim, gizli bir kiskanclik duydum...allahim, allahim neden onun gibi olamadim diye kahroldum yillarca...evet, evet gizli hayranlik... bilgisine, gorgusune, insanligina hep hayrandim... tercuman'daki yazilarini okuyup, ben de lise ogrencisi olarak goze gibi yazayim diye cok ozenirdim...liseli biri gibi yazardi cunku...benim bu gizli ergun goze hayranligimi ancak senin gibi zeki biri ortaya cikarabilirdi.. ama simdi artik rahatladim.. yillarca sakladigim gercegi bana aciklattin, uzerimden bir yuku atmama yardimci oldun.. sagol mtg.. ama simdi de sana gizli gizli hayranlik duyacagim...hayranim sana, kabul et mtg. Hocam, hangi mantardan zehirlendin sen?

adam islam ansiklopedisi'ni hazirlayan kurumu dunya kadar zarara soktu, bunu ben degil, ustelik Nokta dergisine, tayyar altkulac soyledi diyorum anlamiyor musun? git aciklama getir altikulac'tan, senden ozur dileyecegim buradan diyorum. (Mantarin etkisi gecince dusun bunu)...

ben, tamam soz veriyorum, sabah kusagindan bir tv programina dalar yeteneklerimi sergilerim, eminim en iyi seyircisi de sen olursun. cunku bana yakistirdigina gore bol bol izlemis, fikir sahibi olmussun belli ki.. senden iyi kim bilecek...seda sayan'i izlemeye devam et, en azindan turkcesi goze'ninkinden guzel.

kultur mantari ye...zehirlemez..

Küfür temeninize karşılık veremem...

6 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1627

Siz gazeteciliğin yanı sıra Freud'ün vulgarize kitaplarından edindiğinizi sandığım pestenkârane bilgi kırıntılarına istinâden bendenizin psikanalizini yapma gayretkeşliğine kapılıp size küfür edeceğimi vehmetmişsiniz. Ergun Göze'nin Türkçesini beğenmeyişinizin sebebi sizin "Türkçe!!!"nizden gayet iyi anlaşılıyor. Bir işe girilir zarar edilebilir. Bu kişilerin mâli konulardaki beceriksizliği yüzünden de olabilir. Buraya kadar bir itirazım yok. Fakat sizin Uğur Mumcu hayrlanlığınızdan, bir zamanların en büyük sermayedarlarından Ilıcaklar'ın referansına ve oradan Tayyar Altıkulaç'ın beyanatına kadar ilginç bir güzergâh hâlini alan Ergun Göze'ye bühtân etme takıntınızın size pek iyi gelmediğini söyleyebilirim. MKE'nin malûm bir açılımından yola çıkarak; benim ağzımdan çıkabilirmiş gibi bir zanna kapılıp Tayyar Altıkulaç gibi muhterem bir insanın ismiyle "mal" kelimesini bir araya getirmenize cevâben lâtife ile karışık bir atıfta bulunmaktı amacım. Mustafa ne güzel isimdir. Kemâl de öyle. Erdemol da. Peygamberi Zişânın güzel ismi kemâlat ve Erdem'den nasipdâr olmanızı temenni ederim Mustafa Kemâl Erdemol. Zannınızı bilgi zannettemek marazından ve ideoloji softalığından kurtulmanızı dilerim. Sempati ve antipatilere dayalı olmayan Hakk'a ve adalete istinad eden bilgiye dayalı görüşlerinizi dile getirmenizi tavsiye ederim. Yoksa bu onu demiş şu bunu demiş dedikodusunun ötesine geçemezsiniz. Her beşer gibi Ergun Göze'de tabii ki hatadan kusurdan münezzeh birisi değildi. Hattâ mâli ve idâri konulardan hiç anlamazdı. Fakat benim tanıdığım Ergun Göze eğilip bükülmeyen inandığı yolda sonuna kadar giden hatalarıyla kusurlarıyla hüsnüniyetiyle mücâdelesini vermiş bir insândır. Hele hele sermaye çıkarcılığı iddianız düpedüz iftiradır. Türkçesi hakkında söyledikleriniz ise büyük talihsizlik. Mali konularda o kadar beceriksizdi ki Ebu Suud Tefsiri gibi büyük bir iş uğruna hayatında tek mal varlığı olan yazlığını satıp onun parasını bu işe sarfedip batıracak kadar. Siz Tayyar Altıkulaç'ın beyanatından önce Ergun Göze'nin mal varlığını bir soruşturun ve sermaye çıkarcılığı ithamınızla karşılaştırın. Attilâ İlhan'a bir gazeteci Nâzım'ın dengesizliklerinden bahsedince İlhan cevaben "Şairdir normal" cevabını vermişti. Ergun Göze'nin maddi konulardaki ihmâlkârlığını ve hattâ beceriksizliğini de ben normal karşılıyorum çünkü o iman sahibi bir Mücâhiddi. Cihad esnâsında bazı şeylerin kırılıp dökülmesini normal karşılamak lâzım değil mi? İnsanlığını, şerefini, haysiyetini mukkadesatını hiç kırıp dökmedi ama. Bu size son hitâbımdır. Cidâlde aşırıya kaçmamak lâzım. Mehmed Talât Göze

pes ve cok yazik mehmet talat

7 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1634

pes ve cok yazik mehmet talat goze,

bu kadar olur...tayyar altikulac"in ismiyle mal kelimesini bir araya hakaret amaciyla getirdigimi soylemek ancak goze'nin yakinlarindan (belki de oglusunuz) birinden beklenirdi. Cok yazik...bana yonelttiginiz iftiraci suclamasi karsiligini sizde bulur...
bastan asagiya yazdiklarimi bir kez daha okuyun ve su ayiba artik bir son verin...Goze, diyanet"i zarara soktu dedigimi goreceksiniz...siz de "Goze bu konularda beceriksizdi" diyerek, beni onayliyorsunuz...yani atilmis bir iftira yok goze"ye...beceriksizse isin icinde hic olmayacak, bir kez daha belirtiyorum, tayyar altikulac"in olumsuz degerlendirmelerine ugramayacakti...

bende gordugunuz saplantili tutumlar sizde de var.ortagiz yani bu konuda...ugur mumcu"ya hayran oldgumu soyleyip durmaniza ne demeliyim bilmiyorum...mumcu ile anlasamadigim noktalar, goze"yle anlasamadigim noktalar kadar coktur...inanmak zorunda degilsiniz elbette.
ergun goze"nin inandigi yolda egilip bukulmedigi dogru olabilir.. "inandigi yolda", askerinin, polisinin yardimiyla dimdik ayakta (!) duran birinin egilip bukulmesini gerektirecek bir sey olmaz zaten. duzen goze'nin duzeniydi cunku. egemen duzeninin savunucusu biri olarak, onun dik durusu bizim literaturumuzde dik durmak degildir. kusura bakmayin.

yazilarimda freud"dan okumalar yaptigim izlenimi edinmenize yol acan cinsel icerikli ne gordugunuzu merak ettim dogrusu... baktiginiz okudugunuz her seyde bunu mu goruyorsunuz siz? entelektuel gorunme cabanizi anlayabilirim ama hic degilse konumuza daha uygun bir dusunurun ya da onemli bir sahsiyetin adini verseydiniz.. komiksiniz...
kendimi "zannetmedigim" yegane sey, bilgili olmadigimdir. cehaletimi ayagimin altina alsam basim goge erer. ben bunun ziyadesiyle farkindayim MTG. Bilgece laflari arka arkaya siralarken siz de mutevazilik duraklarinda soluklanin biraz, hayat -dilerim sizin icin de oyle olur- uzun bir yolculuktur cunku.

demek ergun goze cihad yapiyordu.. Kime karsi? yoksa beni tanimlarken kullandiginiz "ideoloji softalarina" karsi mi? kendini cekic goren herkesi civi gorur derler... cihad'mis...sizin gibi dusunmeyen herkese karsi acilmis bir savastan soz ediyorsunuz yani...gazaniz mubarek ola...

eger goze'nin ogluysaniz, iste o zaman sungum duser...babasini savunan bir evladin duygularini cok iyi anlarim..insan, hele cihad'la falan isi yoksa, duygulardan ibarettir. bu duygusallikla, babaniza iliskin incitici bir soz soylediysem uzulurum ancak. ama babaniz sizin icin iyi bir baba olabilirdi, oyledir de...`bu grevler hep komunist oyunu` diye yazmis bir adamdi goze...cihad'inda saf tuttugu isverenleri cok sevindiren bu cumleleri coktur. siz babanizi sevin elbette, ama grevde hak arayan isci cocuklari da babalarini severler.

dilediginizi yazabilirsiniz, bu son yanitimdir.
mustafa kemal erdemol

Tayyar Altıkulaç

20 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1796

Ergun Gözeyi bende sevmezdim, gençliğimizde okurduk hayır işlerde yaptı, barış derneğini deşifre etti, bunlar bir tarafada asıl ben hemşehrim olan, "Tayyar Altıkluaç" hakkında bir kaç kelime söylemek istiyorum..
Bu adam Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Müslümanlar arasında en büyük fitneyi çıkaran kişidir ..
Babası bunu evlatlıktan rettetti hakkını hicbir zaman helal etmedi, babasının cenazesine bile gidemedi, çünki babası alim biriydi Kastamonun Devrakani ilçesinde sevilen bir zattı, ama bu kişi Eskişehir'de bir pavyon karısıyla aşk hayatı yaşadı, ondan bir çocuğu oldu, tabi babası bunu affetmedi.
Sandığınız kadar dürüst'de değildir Ankara Kocatepe camisinin inşaaatındaki yolsuzlukları zirveye çıkmıştır, anlayacağınız ahlakı yönü sıfır olduğu gibi deveyide hamuduyla yutar, güzel kuran okuduğuna inanmayın sizi aldatıyor
Herkese Saygılar..

Gıybet, müfterilik, fitne ve fesat üzerine birkaç söz

7 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2155

Sayın Tayyar Altıkulaç hakkında imzasız yazmış olduğunuz bu satırlarınız beni Gıybet, iftira, fitne ve fesat üzerine tefekkür etmeye sevketti.
Bir din kardeşinizi onun istemediği şekilde anmanız gıybettir. Kuran-ı Kerim'de tarifi aynen budur. Dikkat edin onda olmayan bir nâkısa ile değil onda velevki bu nâkısa varsa bile onunla anmak GIYBETTİR. Bu da Kuran-ı Kerim'de aynen "Ölmüş kardeşinizin etini yemek gibidir" diye tarif edilmiştir. Yâni son derece kerih birşeydir. Hele hele o kişi iddia edilen fiilleri işlememişse bu ise gıybetten daha korkunç bir günâhtır düpedüz iftirâdır. Kulaktan dolma bir şeyse bu söyledikleriniz bu tehlikeye ne yazıkki mâruzsunuz. İşin hakikatini bilmeden ileri geri sorumsuzca konuşmaktır.
Bu kadar kesin bir dille ifade edilen bu günâhlardan sakınmak bütün müslümanların üzerine farz olan birşeydir. Onun için lafımıza sözümüze dikkat etmek mecburiyetindeyiz.
Bu satırları sırf Tayyar beyi savunmak için değil sizi de aklımın yettiği kadar bu tehlikelere karşı ikâz etmek maksadıyla yazıyorum. Ben bu yazdıklarınızı ilk defa sizden duyuyorum ve inanmıyorum. Ve beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Hangimiz günâhtan münezzehiz en azından o fiileri aklından geçirmemiş kadar masumuz da bir insân hakkında bu kadar kolay ileri geri atıp tutuyoruz. Fitne'den bahsederken fitnenin odağı oluyoruz. Velevki o kişi hiç ihtimâl vermediğim hâlde o kötü fiilleri işlemiş olsa bile sizin bu satırlarınızla yapmış olduğunuz fiil çok daha dehşet verici.

Hz. İsa Mecdeleli Meryem'le onu taşlamak için toplanan halkın arasına girerek. İlk taşı bu kadının yaptığı fiili hiç aklından geçirmeyen varsa aranızda o atsın demiştir. Ve o halk ne idrâkli halkmışki hepsi geri çekilip gitmiş kimse taş atamamıştır. Siz illâ taş atmakta inat edeceksiniz bu isteği Cenâb-ı Hakk gönlünüzden alır inşaallah.

Mehmed Talât Göze

sayin goze, yukaridaki

8 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2156

sayin goze,
yukaridaki imzasiz yorumun bana ait oldugunu umarim dusunmuyorsunuzdur...
selamlar..
mustafa k erdemol

Kesinlikle hayır...

10 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2185

Mustafa Kemâl bey,

Kesinlikle sizin yazdığınız aklımın ucundan geçmedi. Yazmamaya kararlıydım fakat bu gıybet ve iftira kokan ifadelere lâkayd kalamadım. Bu kişinin yazdıklarına imza atmayarak hukuki müeyyideden korktuğundan daha fazla Cenâb-ı Hakk'tan korkmasını temenni ediyorum.

Selâmlar

Ergun Göze

16 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2295

Sosyal Psikolıji ilmi derki "Önyargılar ve basmakalıp hükümler;merak ve bilgisizliğin ürünüdür".Ben Ergun Göze'nin oğluyum.Fikrî bir beraberliğimiz olduğu söylenemezdi.Ancak babamın fikir namusu vardı.Sizin de var.Kardeşimden, Diyanet Vakfı konusunda özür dileyişiniz bunun bir göstergesi.

Dürüstçe savunulan her fikir takdire şayandır.

Dostça selâmlar

Ahmet Göze

 

 

AdaptiveThemes