Skip to content

Fransa'dan grev ve eylem izlenimleri

7 Eylül 2010, ekleyen samata

Strasbourg'tan aktarabileceğim izlenimler şöyle, burada grev ve gösteriler bütün bir şehri etkiliyor, saat 14:30 da şehrin büyük bir meydanından başlayan yürüyüş oldukça geniş bir şehir turundan sonra ki, ben yoruldum bır kafeye oturdum, aynı meydanda sonra erecek ve şehrin bütün büyük caddelerinden doğru yürünmüş olacak. Yürürken aklıma şu geldi, sanırım Fransızların güzel yemeklere rağmen zayıf kalmalarının sırrı bu uzun yürüyüşlerde yatıyor: bir haftada iki şehir turu tabii Paris'te bu tur 3 saati aşıyor.

Paris'te onbinler

7 sendikanın ortak çağrısıyla emeklilik yaşının 60'dan 62'ye yükseltilmesine karşı yapılan bugün ki eylemlere Strasboug'ta 5 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Büyük şehirlerden Marsilya için sendikalar 200 bin kişi derken, Bordeaux için ise 100 bin rakamı veriliyor, tabii polis bu rakamları çok aşağıya çekmeye çalışıyor. Paris için ise polisin şu saate kadar verdiği sayı 80 bin, sendikaların bunun çok daha üzerinde bir sayı vereceğine şüphe yok, Paris'te çok yüksek bir katılım olduğu tahmin ediliyor. Siyasi partilerden PS (Sosyalist Parti), FKP (Fransız Komünist Partisi), PG (Sol Parti), NPA (Fransız Yeni Anti-Kapitalist Partisi), LO (Lutte Ouvriere, İşçi Mücadelesi) sendika kortejlerinin genelde içinde, yanında eyleme yoğun destek verirken, CGT (bizim DİSK'ın Fransa'daki karşılığı) coşkulu ve kalabalık, Solidaires az ama militan ve CFDT ise (sanırım bizim Türk-İş) az sayılmaz ama tutuk bir katılım gösterdi. Eylemde atılan sloganlardan birisi de şöyleydi: "sınırdışılar, işten atılmalar, yeter artık! şimdi sıra Sarkozy'i kovmakta!" Fransa'da 2009'da bir ülke rekoru olarak 256.000 kişinin işten çıkarıldığını ve çıkarılanların 168.200'ünün de sanayi işçisi olduğunu ekleyelim. Greve katılımın ise kamu sektöründe yüzde 24.7, genelde ise yüzde 22 olduğu bildiriliyor, bu rakam Haziran grevindeki yüzde 18'lik seviyeyi de aşmış bulunuyor. Aşağıda Le Monde'un sürekli güncellenen eylem katılım haritasını paylaşıyorum:

Haritadaki maviler polisin verdiği sayılarken, kırmızılar sendikaların verdiği sayılar:

http://www.lemonde.fr/societe/infographie/2010/09/07/la-carte-des-manifestations-en-france_1407653_3224.html#ens_id=1305816

http://www.lepoint.fr/societe/retraites-appel-de-sept-syndicats-a-des-greves-et-manifs-le-7-septembre-29-06-2010-471635_23.php

 

Yorumlar

Katılım 2.5 milyondan fazla

8 Eylül 2010, yazan Ayşe K.,
Yorum no: 4479

Hükümet yetkililerine göre katılım 1.12 milyonken, sendikalara göre (kesin sayıyı belirlemek için henüz erken olduğu belirtilmekle birlikte) 2.5 - 3 milyon arasındaymış (24 Haziran grevine katılım sendikalara göre 2 milyon, polise göre 800 bine yakındı). Paris için verilen rakamlar, 80 bine karşılık 270 bin (24 Haziran'ın iki katı). Sektörlere göre greve katılım oranlarını da Hükümet bir hayli çarpıtmış anlaşılan. Sendikalar, mesela öğretmenlerin yaklaşık % 55-60'ının greve katıldığını belirtirken, Bakanlık yaklaşık %30 olarak açıklamış oranı. 

http://www.lexpress.fr/actualite/economie/greve-2-5-millions-de-manifest...

http://www.humanite.fr/07_09_2010-plus-de-25-millions-de-manifestants-ma...

Fotoğraflar: http://www.humanite.fr/content/paris-se-dresse-pour-la-d%C3%A9fense-des-...

greve dair

8 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4484

Tam ben de yeni rakamları girmek üzereydim ki, Ayşe K.'nın rakamları girdiğini görüp mutlu oldum. Ben de bir rakamı düzelteyim, dün 5 bin olarak söylenen Strasbourg greve katılımının sendikalara göre 25 bin, polise göre 7.400 olduğunu belirtelim. Ben de bu işte bir bit yeniği var diyordum, çünkü gerçekten çok kalabalıktı. Gazetelerde işçilerle yapılan röportajlarda da "yıllar sonra ılk defa sokağa indim, bu sefer artık bir dur demeli." gibi ifadelere rastlamak da mümkün. Greve katılımın ise yüzde 22'nin çok üzerinde olması muhtemel, çünkü hükümet yetkilileri sürekli rakamları aşağıya çekmeye çalışıyor, ama her şeye rağmen grevin çok etkili olduğu, bir önceki ve son derece etkili bulunan Haziran rakamlarını da geçtiği kesin. Peki bu grevin ve eylemlerin olası sonuçları: hükümet dirense de son aylarda Sarkozy'nin ciddi manada güç kaybettiği ve solun çok yönlü bastırdığı bir gerçek, bu eylemlerle sonuç almak mümkün görünüyor. İşçi sınıfının örgütlü ve öfkeli bir şekilde sokakları doldurması ise görülmeye değer.  

 

Fotoğraf kaynak: http://yonne.lautre.net/spip.php?article3814

Fransa 23 Eylül'de de grevde

9 Eylül 2010, yazan Ayşe K.,
Yorum no: 4504

Sarkozy'nin "emeklilik reformu" adıyla sunulan yasa tasarısında (18 yaşından önce çalışmaya başlayanlar için ve işin fiziki zorluklarını göz önüne alma konusunda) birtakım "düzenlemeler" yapılabileceğini ama geri adım atmanın söz konusu olmadığını açıklamasının ardından bir araya gelen 6 sendika ( CGT, CFDT, CFTC, CFE/CGC, FSU, Unsa) yetkilisi, bu tür "düzenleme"lerin Fransa emekçilerinin taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu ve kabul edilemez "reform" yasa tasarısına karşı eyleme devam edeceklerini açıklamışlar. 23 Eylül gününü de yeni grev ve eylem günü ilan etmişler.

http://www.lemonde.fr/societe/article/2010/09/08/les-syndicats-annoncent...

http://www.humanite.fr/08_09_2010-retraites-nouvelle-mobilisation-le-23-...

FKP'den Sosyalist Parti'ye eleştiri- Fransa

13 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4549

FKP bir yandan solun solunun birliğini ve ortak mücadelesini hedeflerken, öte yandan Sosyalist Parti'ye emeklilik reformu konusunda muğlak olduğu ve bazı sosyal hakları yeterince savunamadığı için eleştiriler getiriyor. Umarım bu gelişmeler solun solu - FKP ve diğerleri - arasında bir yakınlaşma doğururur ve solun solu Sosyalist Parti'den ayrışır.

Kaynak: http://humanite.fr/11_09_2010-retraites-pierre-laurent-interpelle-le-ps-453268  

 

 

AdaptiveThemes