Skip to content

Google'dan DNS sunucusu (erişim yasaklarını kaldırır)

3 Aralık 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Google, DNS (alan adı sistemi) çözümleme hizmeti sunmaya başladığını duyurmuş. Bu hizmet, İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu tarafından, farkında bile olunmadan, İnternet hizmet sağlayıcısı kuruluştan alınıyor. Ancak bilgisayarların (veya modemlerin) ayarlarında küçük bazı değişiklikler yaparak, DNS çözümleme hizmetlerini başka yerlerden (ve artık Google’dan) almak mümkün.  

Web tarayıcınızın adres satırına “google.com” gibi bir adres girdiğinizde, bilgisayarınızın bu adrese karşılık gelen 74.125.45.100 benzeri bir İnternet Protokolü (IP) numarası ile iletişim kurabilmesi için, DNS çözümleme hizmetinden yararlanılır.
 
Türkiye’deki erişim yasaklarının büyük çoğunluğu, Türk Telekom’a ait DNS sunucuları aracılığıyla uygulanıyor. Bu nedenle, çok sayıda İnternet kullanıcısı, DNS çözümleme hizmetini, aralarında OpenDNS’in de bulunduğu farklı kuruluşlardan almaya başlamıştı. OpenDNS kullananlar, aralarında Youtube ve Google Sites’ın da bulunduğu binlerce siteye konan erişim yasaklarından etkilenmiyordu.
 
Google, kendi sunduğu hizmetin (Google Public DNS) çok daha hızlı ve güvenilir olduğunu savunuyor.
 
Kuşkusuz, bu yeni hamlenin de, Google’ın eline geçen kişisel bilgilerin kapsamını genişletecek olmasından dolayı kaygı duyanlar olacaktır. Ancak, bugüne kadar DNS ayarlarıyla hiç oynamamış olup da Türkiye’deki İnternet yasaklarından usananlar, bu vesileyle Google’ın yeni hizmetinden yararlanmayı düşünebilir.
 
Google, DNS ayarlarının nasıl değiştirileceği konusunda henüz bir Türkçe açıklama sayfası koymamış. Eklendiğinde, biz de haberimize ekleriz.
 
Bu hizmetten yararlanmak için kullanılacak olan DNS adresleri şunlar:
 
8.8.8.8
8.8.4.4
 
OpenDNS’in kendi DNS adreslerinin nasıl kullanılacağını göstermek için hazırlamış olduğu sayfalar, İngilizce olsalar bile, resimleri sayesinde, kolaylıkla anlaşılabiliyorlar:
 
https://store.opendns.com/setup/computer/
 
Tabii, Google’ın hizmetinden yararlanabilmek için, OpenDNS’in DNS adresleri olan 208.67.222.222 ve 208.67.220.220’yi değil, Google’ın DNS adreslerini olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4’ü kullanmak gerekiyor.
 
Bilgisayarınızın ayarlarını değiştirmek yerine, modeminizin DNS ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Bunun için, web tarayıcınız aracılığıyla modeminizin yönetim arayüzüne girmeniz ve DNS ayarlarını bularak “otomatik alma” seçeneğinin yerine Google’a ait DNS adreslerinin kullanılmasını sağlamanız gerekir.
 
Kaynak ve daha fazla (İngilizce) bilgiye ulaşmanın yolu: http://googleblog.blogspot.com/2009/12/introducing-google-public-dns.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+blogspot/ MKuf+(Official+Google+Blog)&utm_content=Google+Reader
 

 

 

 

AdaptiveThemes