Skip to content

Habertürk gazetesi Bekir Coşkun'u kovmuş

14 Eylül 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Referandum öncesinde üç günlük "yayın yasağı"na uğradığı iddia edilmiş olan Habertürk yazarı Bekir Coşkun, referandum sonrasında, Ciner Grubu'na bağlı bu gazeteden kovulmuş. Medya sitelerinden birinde, "Bu arada Bekir Coşkun'un da Sözcü'ye geçmesine kesin gözüyle bakılıyor!" denmiş (Kaynak). Sözcü gazetesinin "yayın yasağı" ile ilgili birinci sayfa haberi ve medyatava.com'un kovulma haberi şöyle:

Resmi büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz...

Habertürk'te deprem: Bekir Coşkun'un yazılarına son verildi

Bekir Coşkun yaklaşık 1 yıldır Gazete Habertürk'ün üçüncü sayfasında yazıyordu.

Referandum ertesi Ciner Grubu yönetimi Coşkun'un çıkışını verdi ve vedalaştı...

Olayın perde arkası ve ayrıntılar tam gece yarısı 0:00'da yine Medyatava'da...

Kaynak: http://www.medyatava.com/haber.asp?id=70254

Yorumlar

Böyle böyle demokratikleşeceğiz!

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4565

Ece Hanım ayağını denk alsın. Bir daha Hayır yazısı yazmak gibi densizlikler yaparsa kapının önüne koyarlar. Sözcü'ye kabul edilmeyebilir. üstelik.

Bekir Coşkun'un kovulmasına evet, ama yetmez! Daha fazla kelle isterük! Maksat memleket demokratikleşsin.

'Bekir Coşkun'dan zaruri açıklama'

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4566

Habertürk gazetesi, aşağıdaki açıklamayı yaptırmıştı Bekir Coşkun'a, hiç utanmadan!

"Bazı gazete ve internet sitelerinde benimle ilgili haberler çıktı ve ben bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım. Sanırım iznimin kullanılan zamanıyla ilgili yanlış anlaşılmalar oldu. Ben gazete yönetiminden bayram izni istemiştim, uygun görülmemişti. Daha sonra bana izin yapabileceğim bildirilince kamuoyuna olay böyle yansıtıldı. HABERTÜRK, çok geniş kitlelerin okuduğu bir gazetedir ve etkilidir. Okurlarım okuduğu sürece burada yazı yazmak isterim. Yazılarıma devam edeceğim."

http://www.haberturk.com/medya/haber/550725-bekir-coskundan-zaruri-aciklama

"Zaruri" açıklamada bile gerçekleri dile getirmiş Bekir Coşkun: "Daha sonra bana izin yapabileceğim bildirilince..."

Ama baktılar AKP kolay kolay gitmeyecek, ihaleler var daha alınacak, Bekir Coşkun'a hadi yallah...

Bekir Coşkun'un böyle bir açıklama yapmayı kabul etmiş olması ayrı mesele...

medyatava.com'a göre okunmadığı için kovulmuş

15 Eylül 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 4567

medyatava.com'un iddiasına göre, Bekir Coşkun, yazılarının ilgi çekmemesi nedeniyle kovulmuş. Hatta, kovulmasına bir ay önce karar verilmiş, ama referandum beklenmiş:

Bekir Coşkun için son karar geçen ay verilmişti ama referandumun bitmesi beklendi

Ciner Grubu, Bekir Coşkun'un yazar olarak gazeteye bir türlü beklenen katkıyı sağlamadığını düşünüyordu...

1 yıl önce Hürriyet'ten transfer edilen deneyimli isim Gazete Habertürk'ün en görünür yeri üçüncü sayfada bile adeta kayboldu. Yazıları asla gündem yaratmadı, alıntılanmadı, Hürriyet'teki etkinliğinin çok uzağında kaldı.

Bundan 2,5 ay önce bu sıkıntı Bekir Coşkun'a açıkça iletildi, mealen şunlar söylendi:

Biz seni Hürriyet'ten özgür bir ortamda yaz diye aldık. En yüksek maaşı sana veriyoruz ama bu zaman zarfında performansından memnun değiliz. Eskisi gibi muhalif ve mizahi yazılarını okuyamıyoruz. Kamuoyu senin elini kolunu bizim bağladığımızı düşünüyor. Oysa bunun hiç böyle olmadığını kanıtlamak sana düşüyor...

Bu uyarı sonrası da, Bekir Coşkun'dan gazete yönetiminin beklediği tarzda ne mizahi ne de muhalif yazılar gelmeyince geçen ay yolların ayrılmasına karar verildi.

Ancak referandum öncesi, bu kararın açıklanması kamuoyunda yanlış anlaşılabilir, hatta Bekir Coşkun'un yazılarını 'hükümet beğenmedi' diye dedikodular bile çıkabilirdi...

Bu nedenle Ciner Grubu bu tasarrufu için referandum ertesini bekledi ve Bekir Coşkun'un sözleşmesi yeniden uzatılmadı...

9 Eylül 2009'da Hürriyet'ten istifa eden Bekir Coşkun ile Ekim 2009'da 1 yıllık sözleşme yapılmıştı...

Kaynak: http://www.medyatava.com/haber.asp?id=70255

odatv'ye göre Bekir Coşkun habersiz

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4568

Gece saatlerinde; Bekir Coşkun’un Habertürk gazetesindeki yazılarına son verildiği haberi medya gündemine bomba gibi düştü.

Medyatava sitesinin haberine göre; Ciner Grubu Bekir Coşkun’un çıkışını vermiş ve usta kalemle vedalaşmıştı.

Odatv gece mesaisi yaparak bu iddianın izini sürdü.

Önce Bekir Coşkun’u aradık ancak ulaşamadık.

Bunun üzerine Coşkun’un en yakın dostlarından Emin Çölaşan’la görüştük. Emin Çölaşan bu olayı bizden duyduğunu ve Bekir Coşkun’la yaptığı son görüşmede hiçbir şekilde böyle bir konunun konuşulmadığını, aktardı.

Daha sonra Coşkun’un eşi Andree Coşkun’a ulaştık.

Ayvalık’ta olduğunu söyleyen Andree Coşkun da, bu haberi Odatv’den duydu ve çok şaşırdı.

Bekir Coşkun’un Ankara’dan Ayvalık’a doğru yola çıktığını, söyleyen eşi, böyle bir olaydan haberi olmadığını, Odatv’ye belirtti.

Hatta Andree Coşkun, Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı ile Odatv’nin kendisini aramadan 1 saat önce görüştüğünü ve böyle bir konunun gündeme gelmediğini, sözlerine ekledi.

Durmadık…

Sonunda Bekir Coşkun’a ulaşabildik. Eskişehir yolunda konuştuğumuz Bekir Coşkun da bu haberi Odatv’den duydu.

Kendisine herhangi bir tebligat ya da bilgi gelmediğini vurgulayan Bekir Coşkun, izin hakkını kullanıp tatile çıktığını, söyledi.

20 Eylül’de yazılarına başlamayı planladığını, söyleyen Bekir Coşkun;“eğer bu işten çıkarma doğruysa, benim bilgim dışında gerçekleşti”dedi.

“Ama insanoğludur, belli olmaz” diyerek sözlerine devam eden Bekir Coşkun, Habertürk gazetesiyle sözleşmesinin bitmediğini de vurguladı.

“Kendisinden beklenen tarzda yazılar yazmadığı ve bu konuda yapılan uyarının sonuç vermemesi nedeniyle gazeteyle ilişkisinin kesildiği”iddia edilen Bekir Coşkun, bu iddiayla ilgili şunları söyledi:

“Gazeteler değişir ama yazarların üslubu değişmez. Bana böyle bir talep de gelmedi. Kimsenin de böyle bir talepte bulunması mümkün olamaz”

Bekir Coşkun’un Odatv’ye yaptığı açıklamada son sözü ise şöyle oldu:

“Hani ben hastaymışım ya, kulaklarım belki duymamıştır o söylenenleri”

http://www.odatv.com/n.php?n=bekir-coskun-haberturkten-kovuldu-mu-150910...

Bekir Coşkun: İlk bertaraf olan ben oldum

21 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4702

Habertürk Gazetesi, gazeteci-yazar Bekir Coşkun'un işine son verdi. Coşkun da bunu doğruladı. ANKA'nın edindiği bilgiye göre, sabah saatlerinde Habertürk Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Bekir Coşkun'u arayarak, işine son verildiğini tebliğ etti.
Bekir Coşkun da işine son verildiğini ANKA'ya doğruladı. Coşkun, bir soru üzerine, "Altaylı beni arayarak işime son verildiğini tebliği etti. Altaylı, editörler ve Habertürk'ün sahibinin işime son verilmemesi konusunda son derece çaba sarfettiğini biliyorum. Ancak, baskı çok yoğundu yapılacak bir şey yok. İlk bertaraf olan ben oldum. Bir ormanda yangın çıkarsa, o ormanda hiçbir canlı kalmaz, bütün canlılar yanar. Türkiye'de de bir orman yangını var. Bunu hep söyledim. Bu yangın devam ediyor, bu gidişle de ormandaki yangın gibi herkesi yakacak" dedi.

 

 

 

AdaptiveThemes