Skip to content

İran Konsolosluğu önünde Sakine için eylem

16 Eylül 2010, ekleyen samata

İran konsolosluğu önünde ÖDP ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ortak bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde, idam cezasına çarptırılan Sakine Aşityani'nin serbest bırakılması istendi.

Yapılan Basın Açıklaması ise şöyle:

HALKLARIMIZA, İLETİŞİM ARAÇLARINA VE İRAN KONSOLOSLUĞU‘NA
Sakine Aştiyani: İran rejiminin kurallarıyla yaşamadığı için cezaevinde.
Sakine Aştiyani: Kocasını öldürdüğü ve zina yaptığı gerekçesiyle cezaevinde. Ancak kocasının başkası tarafından öldürüldüğü kesinleşmiş olmasına rağmen, idam cezasının infazını bekliyor.
Sakine Aştiyani dünyaya şöyle sesleniyor: "Kadın olduğum için ölmem isteniyor."
Evet, Sakine kadın olduğu için ölümü bekliyor.
İran İslam Rejimi insanlık dışı uygulamalarına devam ediyor. İran rejimi, en çok idam cezası veren ve bu cezaları infaz eden ülkeler arasında. Son iki ayda 500 kişinin idam edildiği İran‘da 19 kadın recm cezasıyla birlikte ölümü bekliyor. Sakine Aştiyani bunlardan biri. Kocasını öldürdüğü ve zina yaptığı gerekçesiyle recm cezasıyla ölüme mahkum edildi. Uluslar arası oluşturulan yoğun baskısıyla recm cezası ertelenmiş olsa da Sakine Aştiyani, hala bir idam mahkumu.
İran‘da kadınlar, devrim muhafızları veya Besiçlerin yoğun baskısı altında yaşıyor. İyi örtünmedikleri için binlerce kadın uyarı cezaları alıyor. Cinsel yönelimi nedeniyle birçok insan ya kimliklerini saklıyor ya da ülkelerini terk etmeye zorlanıyor. İran Devleti‘nin biçtiği erkek egemen rolleri yerine getirmedikleri zaman, tıpkı Türkiye‘deki gibi cezaları ölüm oluyor. Bunlardan biri de 18 yaşındaki İbrahim Hamidi. Eşcinsel olduğu ve bir kişiye tecavüz etme girişimde bulunduğu gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı. Hiçbir somut kanıt olmamasına rağmen cezası geri alınmadı.
Sakine Aştiyani Azeri kökenlidir. Ve çok az bildiği Farsça‘yla savunma yapmak zorunda bırakılmıştır. Yine Kürt Zeynep Celaliyan 7 dakikalık mahkemeyle ölüm cezasına çarptırılmıştır. İran rejimine muhalif olan herkes idam cezasıyla karşı karşıyadır. Son 30 yılda 2000‘e yakın kadın, 107 eşcinsel idam edilmiştir.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, haftalardır gerçekleştirdiğimiz eylemimizi Sakine Aştiyani ve tüm kadın cinayetlerinin durdurulması talebiyle İran Konsolosluğu önünde yapıyoruz.
30 yılda sayısı yaklaşık 2200 ulaşmış olan bu cinayetleri durduracak gücün bizlerde, cinayetlere karşı örgütlenmekte olduğunu biliyoruz. Kadınların dünya çapında oluşturduğu kamuoyuyla Sakine‘nin idam cezası askıya alındı. Bu cezayı kaldırmak da bizim elimizde. Bizler, örgütlü kadınlar olarak kadın cinayetlerini durdurmak için verdiğimiz mücadeleyi her geçen gün arttıracağız.
Nevin‘in, Ruzkat‘ın, Sevgi‘nin, Esra‘nın, Ayşe‘nin, Azra‘nın, Mediha‘nın, Münevver‘in, Pippa Bacca‘nın, Ayşe‘nin, Fatma‘nın… Sokakta, evde, okulda, işyerinde, dünyanın başka bir ucunda… Her nerede olursa olsun Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadınların katledilmesini seyretmeyeceğiz ve bu mücadeleyi birleşik gücümüzle büyüteceğiz. Bu mücadelenin sonunda cinayetlerle katledilmediğimiz günleri kuracağız.
Katillerden ve katillerle işbirliği yapan ya da verdiği kararlarla kadınları ölüm cezasına çarptıran devletten, sistemden hesap sorarak tüm kadın cinayetlerini durduracağız!
Kadınları katletmeyi hak gören erkek egemenliğine,
Erkekleri kollayan yasalara,
Yoksulluğa, ezilmeye, yok sayılmaya,
Yaşam hakkımızın bu denli kolayca gasp edilmesine karşı,
Kapitalist sisteme karşı,
Kadın cinayetlerini durdurmak için birleşerek geliyoruz!
İran‘daki kadın cinayetlerini durduracağız.
İran devleti cinayetlere son versin!
 
KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU
EHP‘li Kadınlar
İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi
İşçi Cephesi‘nden Kadınlar
Kadın Kapısı
ÖDP‘li Kadınlar
SDP‘li Kadınlar
Sosyalist Kadın Meclisleri
Yeni Demokrat Kadın
 
Destekleyen Kurumlar:
Demokratik Kadın Hareketi
Devrimci Anarşist Faaliyet
İnsan Hakları Derneği Kadın Komisyonu

 

Kaynak: http://www.odp.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=2341&tipi=2&sube=49

Yorumlar

Recm kötüdür

16 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4617

Kesinlikle kötüdür. Bir insanı taşlayarak öldürmek insanlık dışıdır.

Ama İran'da adi vakalara yıllardır uygulanan bir cezalandırma yöntemini gerekçe göstererek bu konjonktürde İran'ı recm etmek de kötüdür.

Emperyalizmin şeytan ilan ettiği İran'ı taşlamak sosyalistlerin görevi olmasa gerek.

Mollalar suçlanmayı hak ediyor

16 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4619

Anlaşılan o ki, İran haklarının ve insanlığın başına bela olan mollalar iktidarı devrilmeden bu türden insanlık suçları devam edecek.
Sosyalistlerin görevi, Amerikan emperyalizminin saldırgan politikalarına da, mollalar iktidarının işlediği insanlık suçlarına da karşı çıkmaktır.

iran'a saldırmanın dayanılmaz hafifliği

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4620

Falkland Savaşı sırasında Arjantin'i İngiliz emperyalistlerine karşı destekleyen Fidel Castro şunları söylemiştir:
" Yaşasın Arjantin Ordusu!"
“ Faşizm geçicidir. Emperyalizm kalıcı. Arjantin halkı kendi faşistlerini bir gün kendisi yargılar. Merak etmeyin.”

 

 

AdaptiveThemes