Skip to content

İzmir'e Terzi Fikri heykeli

3 Ağustos 2010, ekleyen Ali Mert

Hürriyet gazetesi, egedesonhaber.com kaynağına dayanarak ve “Terzi Fikri’ye anlamlı vefa” başlığını atarak, “Türk solunun simge isminin heykelinin İzmir’e dikileceğini” duyurdu.  Tıkladık baktık, egedesonhaber sitesi, İzmir’in yeni ilçesi Karabağlar’da Terzi Fikri’nin düşüncelerini ve yaptıklarını anıştıran “Kent Konseyleri” oluşturulduğunu, Konsey’de oybirliğiyle heykel kararı alındığını, kararın bugün (3 Ağustos) Belediye Meclisi’ne geleceğini ve onay beklendiğini belirtiyor. Haberin tamamı ise şöyle:

                               

Fatsa’nın efsane belediye başkanı, Türk solunun simge ismi Terzi Fikri’nin heykeli, 30 yıl önce temelini attığı Halk Meclisi (Kent Konseyi) tarafından Karabağlar’da dikilecek.

Türk solunun simge isimlerinden biri olarak kabul edilen Terzi Fikri adıyla bilinen Ordu Fatsa’nın efsane belediye başkanı, Kent Konseylerinin temelini ‘Halk Meclisleri’ adıyla 30 yıl önce atan Fikri Sönmez’in İzmir’e anıtı dikilecek. 1979 ara seçimlerinde bağımsız yarıştığı başkanlık seçiminde dönemin etkin partilerinden CHP, AP ve MSP’den fazla oy alarak Fatsa Belediye Başkanı seçilen Terzi Fikri, sadece bir yıl süren başkanlığı boyunca yerel yönetim anlayışıyla hem ülke hem de dünya çapında adından söz ettirmeyi başardı.

Türk solunun en gerçekçi yerel yönetim pratiği olarak kabul edilen bir yıllık hizmet sürecinde Terzi Fikri, 20 bin nüfuslu Fatsa’yı 11 bölgeye ayırarak toplamda 900 kişiden oluşan halk meclislerini kurdu. Bölgede hakim olan Dev-Yol hareketinin liderlerinden biri olarak kabul edilen Terzi Fikri, belediye başkanlığı makamını halk meclislerinden çıkan kararları uygulayan bir onay makamına dönüştürmesiyle bugün resmen kurulan Kent Konseyleri’nin de temellerini atmış oldu. 12 Eylül Darbesi’nden sonra Kenan Evren ve kuvvet komutanlarının Fatsa’yı ziyaretinden bir gün sonra, CHP, MSP ve AP’nin ilçe teşkilatlarından yapılan, “Fatsa’da sorun yok, dokunmayın’ açıklamasına rağmen nokta operasyonuyla tutuklandı. Beş yıl sonra da tutuklu yargılandığı süreçte hayatını kaybetti.

YARIN MECLİSE GETİRİLECEK
Kısa süreli başkanlığı döneminde hayata geçirdiği başta halk meclisleri olmak üzere çok sayıda proje ile uzun yıllar tartışılan Fatsa’nın efsane belediye başkanı Fikri Sönmez, 30 yıl önce temelini attığı ve bugün Kent Konseyleri adıyla resmi olarak kurulan organlarca unutulmadı. İzmir’in yeni İlçesi Karabağlar’ın Kent Konseyi Başkanı Murat Bakan, ilçeye Terzi Fikri’nin heykelini dikme kararını konseyde oy birliği ile aldıklarını belirterek, kararlarının yarın (3 Ağustos Salı) günü yapılacak Karabağlar Belediye Meclisi’nde de kabul edileceğini söyledi.

AMAÇ VEFA BORCUNU ÖDEMEK YAŞATMAK
Kent Konseyleri’nin temelini 30 yıl önce Fikri Sönmez’in Fatsa’da attığını hatırlatan Bakan, “Sosyalist belediyecilik’ yaptığı gerekçesiyle 12 Eylül darbecileri tarafından cezalandırılan uygulama bugün devletin resmi politikası olmuştur. Katılımcı belediyecilik, halkçı belediyecilik anlayışıyla sosyal demokrat yönetim tarzının da bilinen en iyi pratiği olan Fatsa’daki modeli yaratan Terzi Fikri’yi yaşatmak, en azından temelini attığı kent konseylerinin ona vefa borcu olması açısından son derece anlamlı ve de önemlidir. Bizler yani Karabağlar Kent Konseyi üyeleri, Terzi Fikri’ye olan vefa borcumuzu ödemek için onun heykelini, anıtını yaparak sosyal demokrasinin başkenti İzmir’de onu ve fikirlerini yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.

KARABAĞLAR’A İZMİR’E YAKIŞIR
Türkiye’nin 12 Eylül’deki tarihi referandum gibi önemli bir süreçten geçtiği hatırlatan Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, “Siyasi iktidar 12 Eylül sürecine yönelik acitasyon dolu manevralarla halkı kandırmaya çalışırken biz o sürecin en önemli mağduru, Türk solunun simge ismi Terzi Fikri’nin belediyecilik anlayışını ortaya koyup, gerçek 12 Eylül mağdurlarına sahip çıktığımızı ortaya koymak istiyoruz. Türkiye’de belediyecilik anlayışıyla fark yaratan, uygulamaları ve eserleriyle yıllar sonra da unutulmazlar listesinde yerini alan efsane başkan Terzi Fikri’nin heykeli ve anıtı bu açıdan İzmir’e ve de İzmir’in en büyük ilçesi Karabağlar’a yakışır. Kent Konseyimizi bu anlamlı kararı nedeniyle kutluyorum. Belediye meclisimizin de bu kararı aynen kabul edeceğinden en küçük bir şüphem yok” diye konuştu.

Terzi Fikri kimdir?
FATSA'DA 14 Ekim 1979'da yapılan seçimlere, solun ortak adayı olarak katılan Terzi Fikri, oyların yüzde 60'ını alarak başkan seçildi. İlkokul mezunuydu ve bölgede etkili olan Dev-Yol geleneğinden geliyordu. Yarım kalan kanalizasyon çalışmaları nedeniyle ilçeyi çamur ve sivrisinek sarmış, koleradan 50 kişi ölmüştü. Hatta bir milletvekili sivrisinek seslerini teybe alıp Meclis'te dinletmişti. İlçedeki 11 mahallede halk meclisleri ve komiteler oluşturan Terzi Fikri'nin önderliğinde Fatsalılar, el arabası, traktör gibi araçlarla kenti kısa sorede temizledi. Ardından halkla birlikte karaborsayı, kaçakçılığı ve tefeciliği bitirdi. Arsa sahiplerini ikna ederek, ilçeye 5 giriş yolu açtı. 8 Temmuz 1980'de önce askerler, ertesi gün de dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve kuvvet komutanları ilçeye geldi. Bir gün sonra CHP, AP ve MSP ilçe başkanları "Her yerde kan var, biz burada huzur içindeyiz" diye ortak basın açıklaması yaptı. Ama 11 Temmuz'da halk meclisi gibi uygulamalar gerekçe gösterilerek Terzi Fikri ve 900 kişiden oluşan halk meclisi gözaltına alındı. Terzi Fikri 4 Mayıs 1985'te Erzincan Cezaevi'nde kalp krizinden öldü.

Kaynak: http://www.egedesonsoz.com/default.asp?sayfa=haberdetay&part=guncel&hID=777556&haber=terzi-fikriye-anlamli-vefa

Yorumlar

AKP'liler karşı çıkmış ama heykel dikilecekmiş

4 Ağustos 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 4078

İzmir Karabağlar Belediyesi'nde Terzi Fikri anısına heykel dikme tartışması, bugünkü gazetelere de, Belediye Meclisi içerisindeki tartışma boyutuyla, "12 Eylül'e karşı çıkan AKP"lilerin 12 Eylülcülükleriyle girmiş. Radikal'deki haber, AKP muhalefetine rağmen Terzi Fikri heykelinin dikileceğini de duyuruyor:

TÜRKİYE solunun simge isimlerinden, Terzi Fikri adıyla bilinen Ordu Fatsa'nın efsane belediye başkanı Fikri Sönmez'in anısına İzmir'in Karabağlar ilçesine dikilmek istenen anıt, CHP ve AK Parti arasında tartışma yarattı. AKP Grubu'nun anıta muhalefetiyle başlayan atışmada CHP Grubu, Ak Parti'yi bir yandan Sönmezin anıtına karşı çıkarken öte yandan 12 Eylül mağdurlarını Anayasa refarandumuna siyasi malzeme yapmakla suçladı.

Karabağlar Kent Konseyi'nin ilçeye Terzi Fikri anıtı dikilmesi önerisi, bu akşam yapılan Karabağlar Belediye Meclisi toplantısı'nda gündeme geldi. CHP Grup Başkan vekili Murat Bakan, 12 Eylül 1980 darbesi döneminde Fatsa Belediye Başkanı olan Fikri Sönmez'in halkın belediye yönetimine doğrudan katılımını sağlayan halk komiteleri uygulamalarıyla Türkiye'de ve dünyada sosyal belediyeciliğin ilk örneklerini verdiğini söyledi. Bakan, Kent Konseyi kararlarının belediye meclisinde gündeme alınmasıyla aynı anlayışın Karabağlar'da da uygulanması nedeniyle Terzi Fikri'nin anısının ilçede yaşatılmasının önemli olduğunu söyledi.

Ak Parti Grubu ise anıta karşı çıktı. Ak Parti Meclis üyesi Mehmet Emin Aşkın, Terzi Fikri'nin uygulamaları kendiliğinden başlatmadığını söyledi. Aşkın, 1975 yılından itibaran Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın tüm il ve ilçelerde yaptığı toplantılardan sonra Fatsa'nın da aralarında olduğu pek çok ilde benzer uygulamaların yapıldığını söyledi. AKP Grup Başkan Vekili Gülsüm Satoğlu ise ilçeye heykeli dikilecek kimsenin Karabağlar'a hizmet etmiş olması, hedef lider görüntüsü sergilemesi veya ulasal bir başarı elde etmiş olması koşulu aranması gerektiğini söyledi. Satoğlu, bu anlamda bir liste yapıldığında ise Terzi Fikri'nin ön sıralarda yer almayacağını dile getirdi.

‘DARBE MAĞDURLARINI SİYASETE MALZEME YAPIYORSUNUZ’
CHP'li üye Kadir Sinan, Ak Parti'lilere sert sözlerle yanıt verdi. Sinan, Terzi Fikri anıtı tartışmasını Anayasa refarandumu propagandalarıyla karşılaştırdı. Ak Partilileri anlamakta güçlük çektiğini belirten Sinan,“ Siz 12 Eylül mağdurlarını, darbe mağdurlarını siyasete malzeme edin, çıkıp insanlardan Anayasa metinlerine 'Evet' demesini isteyin! Bunları yaparken 12 Eylül mağduru bir sürü insanın, geçmişini, geleceğini, tüm siyasi birikimini, Türkiye adına koymuş oldukları tüm öngörüleri kullanın! Şimdi ise Türkiye'de yerel yönetim konusunda öncülük yapmış, kenti halkla birlikte yönetme anlayışını hayata geçirmeyi becerebilmiş, bu uygulamalarla üniversitelere konu olmuş bir insan konusunda tereddütünüzü anlamakta zorluk çekiyorum” dedi. Sinan, sözlerini Ak Parti Grubunu daha da kızdıran bir çağrıyla bitirdi. Anayasa konusunda gösterdikleri tavrı bir daha düşünmelerini isteyen Sinan,“Ya aslınıza dönün, ya da Sayın Fikri Sönmez'le ilgili sözlerinizi geri alın” dedi.

Kadir Sinan'a AKP Grup Sözcüsü Erol Körüklü yanıt verdi. Körüklü, Sinan'ın Ak Parti grubunu anlamakta zorluk çekmesine karşın kendilerinin Sinan'ı çok iyi anladığını söyledi. Körüklü, “Çünkü, Terzi Fikri'nin menşei, icraatları pek çok 12 eylül öncesini hatırlayan insanın zihninde mevcuttur. Sayın Murat Bakan, Terzi Fikri'yle ilgili bir fikir birliği olmamasına karşın 'Bu böyledir. Bunu herkes bilir. Bir tek siz mi bilmiyorsunuz?' şeklinde yanlış genellemeler yaptı. Bu Meclis'te bizim Anayasa ve mevzuata dayanan farklı düşünme hakkımız vardır. Buna tahammüllü olmak CHP Grubunun sorumluluğudur. Bizim Terzi Fikri'yle ilgili kendi kanaatlerimiz vardır. Ancak bu ülkede bu insanın ülkede bazıları tarafından sevildiğini biliyoruz. Bu insanları rencide etmemek için bu düşüncelerimizi açıklama ihtiyacı duymuyoruz. Ancak, birileri de bizi rencide etmesin” dedi.

Tartışmaların uzaması üzerine Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm son konuşmayı yaptı. Kürüm, “Fikri Sönmez, 12 Eylül 1980 darbesinde gözaltına alındığında o dönemde siyaset yapan tüm partiler bırakılması, affedilmesi konusunda hemfikir olmuşlardır. Biz Karabağlar'a daha pek çok anıtlar dikeceğiz' dedi. AKP Grubu'nun karşı oyuna karşın CHP Grubu'nun oylarıyla Terzi Fikri anıtı yapılması ve ilçede bir yere dikilmesi önergesi oyçokluğuyla kabul edildi.
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1011739&Date=04.08.2010&CategoryID=77

 

 

AdaptiveThemes