Skip to content

Kedi ve köpekler çevreye çok zarar veriyormuş!

26 Ekim 2009, ekleyen Erkin Özalp

Şaka değil... Yeni Zelanda’daki Victoria Üniversitesi’nden iki sürdürülebilir yaşam uzmanı mimar araştırmış, hatta kitap yazmışlar... New Scientist de ciddiye almış, uzunca bir haber yapmış... Kediler ve köpekler, yedikleri mamalarla, avladıkları vahşi hayvanlarla, hastalık yayarak ve pislik saçarak, çevreye büyük zararlar veriyormuş... Hatta, orta boy bir köpek, sırf yedikleriyle, arazi taşıtlarından daha zararlıymış... 

“Sürdürülebilirlik”in ve "küresel ısınmayla mücadele"nin her şeyden önemli olduğu günümüzde, evcil hayvanların çevre üzerindeki etkilerinin araştırılması sonucunda, pek çarpıcı sonuçlara ulaşılmış. Yeni Zelandalı Robert ve Brenda Vale’in hesaplamalarına göre, orta boy bir köpeğin bir günlük yemeği olan 300 gram kurutulmuş köpek mamasında 90 gram et ve 156 gram tahıl bulunuyormuş. Bunlar, kurutma öncesindeki 450 gram ete ve 260 gram tahıla denk düşüyormuş. Dolayısıyla, orta boy bir köpek, bir yılda, yaklaşık olarak 164 kilo et ve 95 kilo tahıl tüketiyormuş.
 
Yılda bir kilogram piliç eti üretmek için 43,3 metrekarelik tarımsal araziye gereksinim varmış. Dana ya da koyun eti kullanıldığında, gerekli olan arazi miktarı fazlasıyla artıyormuş. Bir kilogram tahıl üretmek için gereken tarım arazisi ise 13,4 metrekareymiş. Dolayısıyla, orta boy bir köpeği bir yıl boyunca beslemek için 0,84 hektarlık bir tarımsal arazi kullanımı söz konusuymuş. Büyük köpekler için bu miktar 1,1 hektar ve üzerine çıkıyormuş.
 
Araştırmacılar, karşılaştırma için, bir otomobilin bir yıl boyunca tükettiği enerjiyi üretmek için gereken tarımsal arazi miktarını da hesaplamış. Bunun için, 4,6 litrelik Toyota Land Cruiser markalı arazi aracının enerji tüketimini incelemişler. Hesaplamalarına göre, yılda 10 bin kilometre yolculuk edildiğinde, bu taşıtın tükettiği enerjiyi üretmek için yalnızca 0,41 hektarlık bir tarımsal arazi kullanımı yeterli oluyormuş. Bir başka deyişle, orta boy bir köpeğin çevreye verdiği zarar, görece lüks bir arazi taşıtının çevreye verdiği zararın iki katından fazlaymış!
 
New Scientist, İngiltere’deki Stockholm Çevre Enstitüsü’nden John Barrett’a da danışmış ve neredeyse aynı yanıtı almış. Köpek beslemek, Barrett’a göre de, tam anlamıyla bir savurganlıkmış!
 
Vale’ler, başka evcil hayvanları da incelemiş. Kediler için yılda 0,15 hektarlık tarımsal arazi israf ediliyormuş (yani, bir Volkswagen Golf’e göre biraz daha az zararlıymışlar).
 
Diğer taraftan, dünyanın en fazla kediye sahip 10 ülkesindeki kedileri beslemek için, 400 bin kilometrekarelik bir tarımsal arazi kullanımı gerekiyormuş. Bu da, Yeni Zelanda’nın yüzölçümünün bir buçuk katıymış. En fazla köpeğe sahip olan 10 ülkedeki köpekleri beslemek içinse, Yeni Zelanda’nın yüzölçümünün beş katı kadar tarımsal arazi gerekiyormuş.
 
Ama evcil hayvanların zararları bununla da sınırlı kalmıyormuş. Örneğin, İngiltere’deki yaklaşık 7,7 milyon kedi, her yıl, 188 milyondan fazla vahşi hayvanı öldürüyormuş. Kedi başına yaklaşık olarak 25 kuş, memeli hayvan ve kurbağa telef oluyormuş. ABD ve Avustralya’daki araştırmalardan da benzer sonuçlar elde edilmiş. Dahası, kedilerin küçük vahşi hayvanları öldürmesi yüzünden, şahinler ve gelincikler gibi bazı etçil vahşi hayvanlar da açlıktan ölüyormuş.
 
Bu konuda köpekler de masum değilmiş... Avustralyalı araştırmacılar, köpek sayısının fazla olduğu alanlardaki kuş çeşitliliğinin yüzde 35 oranında, kuş sayısının ise yüzde 41 oranında daha az olduğunu saptamışlar. Diğer yandan, İngiltere’de de, köpekler yüzünden bazı kuş türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyormuş.
 
Araştırmacılar, evcil hayvanların dışkıları üzerinde de durmuş. Küçük akarsularda, özellikle yoğun yağışlar sonrasında evcil hayvan dışkılarından kaynaklanan yoğun bir bakteri kirliliği gözleniyormuş. Sulardaki bakteri düzeylerinin yükselmesi, sudaki yaşama da büyük zarar veriyormuş. Kedi dışkıları özellikle zehirliymiş. Bunların akarsular aracılığıyla denize ulaşmasından yunuslar ve balinalar bile zarar görüyormuş!
 
Kısacası, "küresel ısınma"yı durdurmak, çevremizi korumak ve dünyamızın doğal dengesinin bozulmasına engel olmak için, kedi ve köpek besleyenlerle mücadeleye hiç vakit kaybetmeksizin başlamamız gerekiyor. Belediyeler, sokak hayvanlarını ve evcil hayvanları itlaf etmek için gerekli olan ekipleri acilen kurmalı.
 
Bu konudaki çalışmalarda elde edilecek olan başarı, çevreye daha fazla zarar veren bir başka canlı türüne yönelik çalışmaların da önünü açacaktır: Ortalama bir İngiltere vatandaşının bir yıl boyunca yaşaması için gerekli olan tarım arazisi miktarı, bir kedi için gerekli olan miktarın yaklaşık olarak 50 katıymış.
 
Büyük olasılıkla, bu miktar, daha zengin muhitlere doğru gidildikçe artıyordur...
 
Kaynak: http://www.newscientist.com/article/mg20427311.600-how-green-is-your-pet.html?DCMP=OTC-rss&nsref=online-news
 

 

Yorumlar

Enteresan...

26 Ekim 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 1159

Bu çılgın - acar bilim insanları an itibariyle oylamaya açık olan "Kaç çocuk iyidir?" anketimize ne cevap verirlerdi acaba?

"Taraflı" çalışma !

26 Ekim 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1161

Yeni Zellanda'da yapılan bu çalışmanın "taraflı" olduğundan şüphelenmek için birtakım sebepler var.
Yeni Zellanda'da, kedilerin ve benzeri avcı memelilerin nüfuslarını azaltmaya yönelik birçok "önlem" uzun zamandır alınıyor zaten... Kediler, özellikle sokak kedileri, Avustralya ve Yeni Zellanda'da "zararlı" hayvanlar olarak kabul ediliyor. Çevreciler, Avustralya adalarına ve Yeni Zellanda'ya, geçen yüzyıllarda, batılıların gemileriyle gelen kedilerin, birçok kuş ve memeli türü için ekolojik felaket olduğunu düşünüyor. Diğer yandan, soyu tükenen türlerin bu felaketinden tek başına kedilerin sorumlu tutulması için herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor.

 

 

AdaptiveThemes