Skip to content

Made in Europe - İnan Temelkuran filmi

19 Eylül 2010, ekleyen samata

İnan Temelkuran'ın 2008 yapımı filmi Made in Europe izlemeyenler, gözünden kaçanlar için hatırlatılmayı, bahsedilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Filmin kendi tanıtımı ile başlayalım: "Amerikan ordusunun Afganistan'a girdiği gece Avrupa'nın üç şehrinde bir grup Türk bir araya gelir. Avrupa'da yaşayan Türk toplumunun küçük bir örneklemesi olan gruplardaki bireyler ya oturma izni peşinde ya da hiç oturma izni olmadan, birer hayalet gibi, yıllardır Avrupa'da gezinmektedirler. Hepsi bir arada göçmenlerin dünyasının şizofrenik doğasını oluştururken izleyiciye de, kendilerinin Avrupa'da yaşayan problemler değil, yaşayan insanlar olduklarını hatırlatırlar."

Film bence son derece başarılı, biraz ucundan Avrupa'da görmüş bir insan olarak, bu kadar gerçeğe yakın karakterlerle, sanki köşedeki kebapçı konuşuyormuş hissi uyandıran diyaloglarla karşılaşmak beni çok etkiledi. Film Avrupa'nın metropollerinde bir kozmopolit hayatın parçası olmuş, farklı arkaplanlardan, çeşitli sosyal gruplardan Türklerin, Kürtlerin yaşamını çok güzel yansıtıyor, bu genç erkeklerin arada kalmışlıklarına dair bir kompozisyon sunarken, "sahte cennetin" dinamiklerini gösteriyor. Film bana kalırsa Türkiyeli'nin Avrupa ile imtihanını yansıtan çok değerli bir çalışma. Filmin bağımsız bir yapım olduğunu da ekleyelim. Biz de filmin de dediği gibi "gurbette yolculuklar vedalaşmadan başlar" diyelim ve veda etmeden huzurlarınızdan ayrılalım. 

video: 

Yorumlar

bedava film izle???

21 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4699

bu büyük bir aymazlıktır.. korsan, emek hırsızlığı yapan bir hırsızlığa seyredenin ortak olduğu yetmezmiş gibi bir de linkini vermek nedir? başka bir şey söylemek istemiyorum..

bedava film bağlantısı

21 Eylül 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 4700

Sitenin moderatörlerinden biri olarak, İnternet'teki her tür paylaşım biçiminin serbest olması gerektiğini düşünüyorum. Ama telifli eserlerin "yasadışı" kabul edilen bağlantılarının aktarılması hukuki bir sorun oluşturduğundan, haberde yer alan ve yukarıdaki yorum sayesinde haberdar olduğum bağlantıyı sildim. Filmlerin paylaşılması hakkındaki bir yorum için, bkz: 

http://www.haberveriyorum.net/haber/godardin-son-filmi-sosyalizm-filmi-fransada-gosterime-girdi#comment-4679

made in europe dvd

21 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4704

Ben filmi DVD'den seyrettim, ben de cok zor koşullarda bu filmleri üreten yönetmenlerin, hele hele bağımsız filmlerin tabii ki desteklenmesinden yanayım. Bahsedilen bağlantı internette kolaylıkla ulaşılan bir bağlantıydı, tabii yönetmenin bu konudaki düşüncesini bilmiyorum. Ama son zamanlarda Godard'ın tavrına benzer bir şekilde Ken Loach'un da filmlerini internette açık paylaşıma sunduğunu duymuştum. Ama tabii yönetmenin bu konudaki tavrı yine de önemli. Bu konuda hassas olanlardan ve yönetmenden özür diliyorum, ama googleda film aranınca ilk çıkan bağlantılardan biri olan o bağlantıyı ben yazmasam da insanlar rahatlıkla bulabiliyorlar, yani sorun bende degil, internet de böyle bir sistem var ve hani ne kadar engellenmeye çalısılsa da devam ediyor. 

Fikri mülkiyet hakkında

21 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4705

Yöneticinin o bağlantıyı çıkarmasını desteklemekle birlikte (geçerli gerekçeleri Erkin bey yorumunda sunmuş) paylaşımı korsan, emek hırsızlığı olarak niteleyenlere Proudhon'un "mülkiyet hırsızlıktır" sözünü hatırlatıyor, kapitalistlerin kullandığı hırsızlık, korsan gibi (kapitalistlerin yaptığıdır hırsızlık, korsanlık) kelimeleri kullanmaktan kaçınmasını öneriyorum. Fikri mülkiyet hakkındaki aşağıdaki yazıları okuması için paylaşıyorum:

http://www.ivmedergisi.com/noktakom%C3%BCnist-manifesto.html
http://www.ivmedergisi.com/fikri-m%C3%BClkiyet-efsaneleri.html
http://www.ivmedergisi.com/kamusal-bilgi-alan%C4%B1-manifestosu.html

Ve fikri mülkiyetin insan hayatı ve sağlığı gibi önemli bir konuda nasıl kullanıldığını gösterecek bir yazıyı da ibret olsun diye paylaşıyorum: http://www.ivmedergisi.com/ila%C3%A7-end%C3%BCstrisinin-%C3%B6ncelikleri...

Ayrıca her ne kadar güncellenmiyor olsa da telif haklarıyla (TRIPS gibi) birlikte uluslararası bağımlılık antlaşmaları hakkında yararlı bir siteyi de hazır elim değmişken paylaşayım: http://www.antimai.org/

 

 

AdaptiveThemes