Skip to content

Microsoft için köle gibi çalıştırılan işçiler hakkında rapor

16 Nisan 2010, ekleyen Erkin Özalp

“Marx’ın zamanındaki işçi sınıfı artık kalmadı” diye zırvalayıp dururken birileri, en “çağdaş” sektörlerden birinin, işçileri nasıl köle gibi çalıştırdığı hakkında yeni bir rapor yayımlandı. Aralarında Microsoft’un da bulunduğu bilişim sektörü şirketleri için Çin’de üretim yapan KYE şirketinin fabrikasındaki çalışma koşulları, kapitalizmin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koydu. 

 
Raporda, Microsoft için gerçekleştirilen optik fare üretimi merkeze konmuş. Ama KYE, Hewlett Packard, Best Buy, Samsung, Foxconn, Acer, Wi/IFC/Logitech ve Asus-Rd gibi şirketler için de üretimde bulunuyormuş.
 
Microsoft şirketinin yetkilileri, raporun yayımlanmasının ardından, konu hakkında araştırma başlattıklarını açıklamış! (Kaynak) Sanki, Çin’de üretilen malların çok daha ucuza gelmesinin nedenini bilmiyorlarmış gibi!
 
“Artık üretim için işçilere gerek yok, robotlar var” ya da “karanlık fabrikalar kuruluyor” türü laflar geveleyenler, saati 75 kuruşa işçi çalıştırmanın mümkün olduğu koşullarda, robot yerine işçi kullanımının süreceğini ya bilmiyorlar ya da düpedüz yalan söylüyorlar.
 
Zaten, sermaye sahiplerinin ücretli emek sömürüsüne duydukları ihtiyaçta bir azalma olsa, işçi ücretlerini düşürmek ve işçilerin sosyal haklarını sınırlandırmak için neden bugün olduğu gibi kıyasıya mücadele etsinler, neden üretim faaliyetlerini Çin ve Hindistan gibi "modern köleci" ülkelere kaydırsınlar?
 
 
10 dakikalık molalar sırasında uyuyakalan 16-17 yaşlarındaki işçiler...
 
ABD’deki Ulusal Emek Komitesi’nin (National Labor Committee) raporunun “yönetici özeti”nde şu bilgiler veriliyor:
 
> Geçtiğimiz üç yıl boyunca, bitkin genç işçilerin çalışırken ve molalar sırasında montaj hattı üzerinde uyuyakalmışken çekilmiş benzersiz fotoğrafları KYE fabrikasından dışarı kaçırıldı.
 
> KYE, yüzlerce ve bazen sayıları 1000’e ulaşan 16-17 yaşlarındaki “iş eğitimi öğrencileri”ni günde 15 saat, haftada altı-yedi gün çalıştırıyor. 2007 ile 2008 yıllarında, yalnızca 14 ve 15 yaşlarında olan düzinelerce iş eğitimi öğrencisinin çalıştırıldığı bildirildi. Tipik bir mesai, 7.45’te başlayıp 22.55’te son buluyor.
 
> İş eğitimi alan öğrencilerin çoğu üç ay boyunca, bazıları ise altı ay ve hatta daha uzun süreler boyunca çalışırken, KYE, onlar haricinde, daha kolay disiplin altına alınabildikleri ve denetlenebildikleri için, 18-25 yaşlarındaki kadınları tercih ediyor.
 
> Dünya ölçeğindeki ekonomik durgunluğun başlamasından önce, 2007 ve 2008 yıllarında, işçiler haftada 97 saat boyunca fabrikada bulunuyor ve 80,5 saat boyunca çalışıyordu. 2009’da, haftada 83 saat boyunca fabrikada bulunan işçiler, 68 saat boyunca çalıştırıldıklarını bilgisini veriyor.
 
> İşçilere bir saatlik çalışmaları karşılığında 65 sent ödeniyor; ama bu ücret, fabrika yemekleri için yapılan kesintilerden sonra, 52 sente (yaklaşık 75 kuruş) düşüyor.
 
> İşçilerin çalışma saatleri boyunca konuşmaları, müzik dinlemeleri ve tuvaleti kullanmaları yasak. Hata yapan işçilere tuvalet temizleme cezası veriliyor.
 
> Güvenlik elemanları genç kadınlara cinsel tacizde bulunuyor.
 
> Yatakhane olarak kullanılan her bir odada 14 işçi kalıyor ve dar çift katlı ranzalarda uyuyorlar. İşçiler, “yıkanmak” için, küçük plastik kovaların içine sıcak su doldurup süngerle temizleniyor. İşçiler, fabrikada verilen yemeklerin korkunç olduğunu söylüyor.
 
> Uzun çalışma saatlerinin dışında, bir günde 2 bin Microsoft faresini monte etme zorunluluğu da işçileri yıpratıyor. Uzun yaz ayları boyunca fabrikadaki sıcaklık 30 dereceye yükseliyor ve işçiler ter içinde çalışıyor.
 
> Çin’deki iş yasalarının her biri çiğneniyor ve işçilerin hiçbir hakkı bulunmuyor. Microsoft’un ve diğer şirketlerin davranış kurallarının hiçbir etkisi bulunmuyor.
 
Raporun bütünü uzun. Ama İngilizce bilenler için hayli bilgilendirici: http://www.nlcnet.org/reports?id=0034
 
Fabrika dışına çıkarılan fotoğraflardan bazıları şunlar: 
 
 
 
 
KYE müşterisi şirketlerin bir bölümü...
 
 

 

 

 

AdaptiveThemes