Skip to content

Sosyalist Demokrasi Partisi'ne polis baskını

21 Eylül 2010, ekleyen samata

Bu sabah erken saatlerde SDP'ye ve genel başkanının evine polis baskını düzenlenmiş:

Sülyeman Kaya'nın (DHA) haberi,

TÜRKİYE genelinde faliyet gösteren Sosyalist Demokrasi Partisi’nin il örgütlerine polis, eşzamanlı baskın düzenledi. Alınan mahkeme kararı ile arama yapan polis, bilgisayar, dergi ve evrak ve kitapları incelemek üzere topladı.
İstanbul, Beyoğlu’da bulunan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İl Örgütü’ne Saat 06.00 sıralarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler baskın yaptı. Sokağın giriş ve çıkışlarında Çevik Kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemi aldı. Yaklaşık 2 saat arama yapan polisler, 6 çuval içinde bilgisayar, evrak, dergi ve kitapları incelemek üzere Vatan Caddesi’ndeki, İstanbul Emniyet Müdürlüğü götürdü. Baskında kimsenin gözaltı alınmadığı belirtildi.

 

ANF'nin haberine göre ise,

SDP İstanbul il ve ilçe binaları ile SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın evine sabaha karşı polisler tarafından baskın düzenlendi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, sabaha karşı SDP İstanbul il ve ilçe binaları ile SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da aralarında bulunduğu birçok yöneticinin evine baskın yaptı.

Evine baskın yapılan Turan, aramaların devam ettiğini, mahkeme kararıyla aramaların gerçekleştiğini belirtti. Aramaların "örgüt üyesi olmak" gerekçesiyle gerçekleştiğini belirten Turan, polisler tarafından götürüleceklerin listelendiğini kaydetti. SDP il, ilçe binaları ile SDP yöneticilerin evlerindeki aramalar sürüyor.
 

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/330070/1/Gundem

http://www.firatnews.org/index.php?rupel=nuce&nuceID=33351

Yorumlar

SDP'den açıklama

21 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4707

SDP'den yapılan açıklama:
21 Eylül 2010 günü sabaha karşı saat 05.00 sıralarında, SDP İstanbul İl Binası’na, Kadıköy İlçe Merkezi’ne ve Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) ve Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) üyelerinin evlerine devletin kolluk güçleri tarafından baskınlar düzenlendi. Yüzleri kar maskeli, çelik yelekli özel harekat timleri parti binalarını darmadağın ettiler, bu binalarda bulunan bilgisayarlara, çok sayıda görsel ve yazılı malzemeye el koydular.

 

Operasyonlarda, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, Toplumsal Özgürlük platformu sözcüleri Oğuzhan Kayserilioğlu ve Tuncay Yılmaz, SDP Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, SDP Genel Başkan Yardımcısı Ecevit Piroğlu, SDP MYK Üyesi Ulaş Bayraktaroğlu, SDP PM Üyesi İbrahim Turgut, SDP PM Üyesi ve İHD İstanbul Şube yöneticisi Sultan Seçik, SDP Üyesi Özgür Cafer Kalafat,  İstanbul’da evlerine baskın yapılarak,  Bursa Toplumsal Özgürlük okurlarından Semih Aydın da Bursa’da gözaltına alındılar.

 

Referandum sürecinde Kürt özgürlük hareketiyle ortaklaşa boykot tavrı alan devrimci güçlere saldırılar devam ediyor. Referandum akşamı boykot tavrının demokratik olduğunu kabul eden hükümet, her zamanki gibi ikiyüzlü ve haince davranarak, referandum sürecinde boykot cephesi bileşenlerine başlattığı saldırıları sürdürmektedir.

 

Sosyalist Demokrasi Partisi ve Toplumsal Özgürlük Platformu, sosyalist hareketin yeniden yapılandırılması ve sosyalistlerin enternasyonalist birliğini gerçekleştirme sürecini başlatmak için  biraraya gelmişlerdi.

 

Bu saldırı Kürt halk hareketiyle Türkiyeli sosyalistlerin mücadele birliği ile komünistlerin ortak özne oluşturma çabalarına yöneliktir.

 

Kamuoyunca tanınmış, Parti ve Platformlarını üst düzeyde temsil eden arkadaşlarımız ev ve iş adresleri de bilinmesine rağmen bu biçimde gözaltına alınarak farklı suçlamalarla karşı karşıya bırakılmaktadır. Yasal ve demokratik zeminlerde ezilen ve emekçilerin sorunları etrafında mücadele eden arkadaşlarımız tamamen uydurma suçlamalarla gözaltına alınmışlardır.

 

SDP’ye ve Toplumsal Özgürlük Platformu’na yapılan bu saldırıyı protesto ediyoruz. Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Tüm kamuoyunu  destek vermeye ve duyarlı olmaya çağırıyoruz.

 

 

21 Eylül 2010

 

 

SOSYALİST DEMOKRASİ PARTİSİ ,

TOPLUMSAL ÖZGÜRLÜK PLATFORMU,

SOSYALİST BİRLİK HAREKETİ

 

 

AdaptiveThemes