Skip to content

Yörsan'dan emekdunyasi.net'e talep/tehdit yazısı

3 Haziran 2010, ekleyen Hasan Duru

Sendika üyesi olan işçilerini işten attığı için geçtiğimiz yıllarda boykot kampanyalarına da konu olan Yörsan, emekdunyasi.net İnternet sitesinden, 2007 ve 2008 yıllarına ait şirketle ilgili içeriklerin kaldırılmasını talep etmiş. Eğer bu talep karşılanmazsa "yasal işlemlere" başlanacakmış. Şirket avukatının imzasını taşıyan mektupta, Google'da "Yörsan" araması yapıldığında emekdunyasi.net'teki haberlerin üst sıralarda gözükmesi gerekçe gösterilmiş. Söz konusu mektup şöyle: 

Konu: İnternet sitenizde yer alan Şirketimiz ile ilgili içeriklerin kaldırılması talebidir.
 
AÇIKLAMALAR
 
www.emekdunyasi.net adlı internet sitenizde yer alan 2007 ve 2008 yıllarına ait Şirketimiz ile ilgili içerikler, Google ve dieğer arama motorlarında “Yörsan” olarak yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkmaktadır.
 
Söz konusu içeriklerde bahsi geçen konular; geçmiş yıllarda Şirketimiz tarafından dava konusu edilen hususlara ilişkin olup şu anki fiili durum ile herhangi bir eşleşirlik göstermemektedir.
 
Yargıtay içtihatlarında üzerine vurgu yapılarak belirtildiği üzere, yapılan yayınların; her zaman gerçek olmaları, konunun güncelliğini gözetmeleri ve özle biçim arasındaki dengeyi korumaları esastır.
 
Yukarıda belirtilenlere karşın; şu an ki fiili durum ile bağdaşmamasına karşın sanki şu anda böyle bir olay oluyormuş izlenimi uyandıran sitenizdeki içerikler nedeniyle, Şirketimizin, Trilyonlarca TL değerindeki TPE nezdinde tescilli markaları ile uzun yılların çalışması neticesinde haklı olarak kazanılmış ticari itibarı ağır biçimde zedelenmektedir.
 
Açıklanan nedenlerden ötürü, bahsi geçen internet sitenizde yer alan ve Şirketimizin (Yönetim Kurulu Üyeleri, Marka ve görselleri de dahil) itibarını zedeleyen ve/vaya zedeleme imkanı bulunan bütün ifade ve görsellerin;
 
> 5651 sayılı Kanun’un ilgili maddeleri uyarınca 2 gün içerisinde kaldırılmasını rica eder,
> Belirtilen yasal süre içerisinde Şirketimiz ile ilgili içeriklerin kaldırılmaması durumunda yasal işlemlere başlanılacağını,
> Şirketimizin fazlaya ilişkin bütün talep haklarının saklı olduğunu (manevi tazminat dahil) tarafınıza saygıyla bildiririz. 20.05.2010
 
Yörsan Gıda Mamülleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
Av. Taner Çalışkan
 
emekdunyasi.net sitesi ise, Yörsan'ın talebiyle ilgili olarak şu açıklamayı yapmış: 
 

Yörsan Gıda Mamülleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, EmekDunyasi.net internet haber sitesinin 2008 yılındaki Yörsan direnişi ile ilgili haberlerinin yayından kaldırmasını talep ediyor, aksi takdirde dava açmakla tehdit ediyor. 

400 Yörsan işçisi sendikalı oldukları için işten çıkartılmış, sitemiz EmekDunyasi.net de işçilerin ve Tekgıda-İş sendikasının kararlı mücadelesini 2008 yılı boyunca sayfalarına taşımıştı.

Şimdi Yörsan’ın avukatları, Google gibi arama motorlarında yapılan aramalarda bu haberlerin çıkmasından rahatsızlıklarını belirtip, arşivimizdeki bu haberleri iki gün içinde kaldırmamızı talep ediyor. Yörsan’ın trilyonlarca TL değerindeki marka değerinden bahsedip, bizi ticari itibarlarını zedelemekle itham ediyor. Şirket, eğer bu içerikler kaldırılmazsa hakkımızda yasal işlemlere başvuracağını beyan ediyor.

‘Marka değeri’ni böylesine önemseyen bir şirketin, öncelikle anayasal bir hak olan sendikalı olma hakkına saygı göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Yörsan’ın Emek Dünyası’na gönderdiği mektupta talep ettiği üzere Yörsan’la ilgili haberlerimizi arşivimizden kesinlikle kaldırmayacağımızı da buradan duyuruyoruz.

Yayınladığımız haberlerin doğruluğundan ve gazetecilik ilkelerine uygunluğundan yana en ufak bir şüphemiz bulunmuyor. EmekDunyasi.net’in kurulduğu Ağustos 2007’den bu yana yayınladığımız tüm haberlerin arkasındayız.

EmekDunyasi.net’e yönelik herhangi bir davada, Yörsan’ın karşısında sendikalarıyla, yayınlarıyla, partileriyle bütün emek dünyasının olacağını bilmesini istiyoruz.

Tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Kaynak: http://www.emekdunyasi.net/ed/sayfa/yorsan

 

Yorumlar

Yazık

4 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3509

Yörsana yazık

Tek Gıda-İş'ten emekdunyasi.net'e mektup

5 Haziran 2010, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 3522

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, sendikalarında örgütlenen işçiler hakkında çıkmış olan haberler nedeniyle Yörsan tarafından emekdunyasi.net sitesinin tehdit edilmesiyle ilgili olarak, söz konusu siteye bir mektup göndermiş. "Yörsan'a karşı Emek Dünyası'nın yanındayız!" başlıklı mektup şöyle:

Emek Dünyası Yayın Koordinatörlüğüne,

Web sitenizde ve diğer medya kuruluşlarında yer alan haberlerden sendikamıza üye oldukları gerekçesiyle 402 işçiyi sokağa atan YÖRSAN işvereninin sitenize karşı hukuk saldırısına geçtiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Her şeyden önce ifade etmek isteriz ki; konu üzerine basına ve kamuoyuna yapmış olduğunuz açıklama ile ortaya koyduğunuz emekten yana net, ilkeli ve kararlı duruşunuz nedeniyle tebrik ve teşekkürlerimizi sunarız.

Çalışanlarının anayasal haklarını tanımayan, örgütlenme iradesi sergiledikleri için işsiz ve aç bırakmaktan utanmayan, hatta “kölelerine ekmek verdiği için tapınılması gereken efendi” edasıyla gazetelere ilan verip, çağdaş insan hak ve özgürlükleri kavramına teğet bile geçmediğini ortaya koyan YÖRSAN işvereni, acaba hangi itibarını aramaktadır?

YÖRSAN işvereni itibarını, internetten görüntü ve kayıt sildirerek geri alamaz. YÖRSAN işvereni “emek ve sendika düşmanı” olarak kayda geçmiştir. Hukuk tanımazlığını kanıtlamıştır. Şimdi de haberleşme özgürlüğünü ortadan kaldırma girişimiyle bu vasfını bir kez daha ortaya koymaktadır.

Yaşananlar ortadadır. Belgeler, video kayıtları, mahkeme tutanakları, fotoğraflar YÖRSAN işvereninin yaşattığı hukuksuzlukların en somut ispatıdır. Hukuksuzluğu yaratmaktan çekinmeyenlerin, bunları haber yapanlara saldırması ancak zorbalıkla açıklanabilir.

TEKGIDA-İŞ Sendikası olarak, emek mücadelemize, YÖRSAN kavgamıza gösterdiğiniz duyarlı yaklaşım için teşekkür ederken, işverenin “sözümona” itibarını korumak adına başlattığı bu yeni saldırıda yanınızda olduğumuzu, her vesileyle destek sunmaya hazır bulunduğumuzu bildirmeyi bir borç saymaktayız.

Başarı dileklerimizle.

Kaynak: http://www.tekgida.org.tr/Oku/1877/Yorsan-A-Karsi-Emek-Dunyasinin-Yanindayiz!

 

 

AdaptiveThemes