Skip to content

88 dilde Enternasyonal

26 Mayıs 2009, ekleyen Ali Mert

Bundan 1 Bienal önce (bienal iki yılda bir olduğuna göre, belki de 4 yıl önce, matematiğim çok iyi değildir!), Tophane taraflarındaki bir viranede, farklı dillerden "enternasyonal" çalan bir "enstalasyon" vardı. Yanılmıyorsam 8 kadar ekranda, Koreli, İngiliz, Fransız vb. işçiler kendi dillerinde Enternasyonal marşı söylüyor, siz de gariban bir izleyici/dinleyici olarak her bir ekranın dibine gittiğinizde o dildeki enternasyonal marşını net bir biçimde duyuyordunuz. Herhangi bir ekranın yanına gitmeyip orta yerde kaldığınızda ise haliyle bir "kakafoni" oluşuyordu. Son derece yoruma açık bir durum yani!

Bu tür "işleri" hazırlayan sanatçı tayfasının detaylı anlatımlarında ise konuya dair, "Günümüzdeki yeni proleter birikimin globalleşme bağlamındaki savsaklama momentlerine eğilen Klaushofman ve Bienderholst, aynı zamanda kültürler ve metinlerarası yeniden okuma biçimlerinin oluşturduğu kakafoniye sıcak bir göndermede bulunuyor" gibi cümleler kuruluyordu.

Her neyse, 88 dilde Enternasyonal okunan bir "site" keşfettim, "kültür sanat" haberi ya da "faydalı bilgi" olarak paylaşayım dedim. Biraz sitede dolaştıktan sonra "faydalı" olduğuna karar verdim: http://www.prato.linux.it/~lmasetti/canzonicontrolaguerra/canzone.php?lang=en&id=2003&infos=1#agg1974

Enternasyonal'in sözleri ve öyküsü 88 ayrı dilde anlatılmakla kalmamış, her dilde okunuşu, youtube bağlantılarıyla verilmiş. (youtube engeliniz varsa, aşmak için ktunnel kullanmanız gerektiğini bilmiyor olamazsınız değil mi?!)

İster tek tek dinleyin/okuyun, ister hep birlikte göz atın, yeter ki hangi dilde söylenirse söylensin bütün dillerde aynı sözcük, "Enternasyonal" sözcüğü tekrar ettiğinde, eşlik etmeyi ihmal etmeyin...

Yorumlar

Hoch qo' roghvaH DIvI'

1 Haziran 2009, yazan solaruppras,
Yorum no: 79

Herşey harika da, şu Klingon diline aklım ermedi doğrusu... Belki vardır diye Tolkien'deki Elf dili veya Kara Lisan'a da baktım ama göremedim.

Enternasyonal ve Klingon

1 Haziran 2009, yazan gagarin,
Yorum no: 80

Bu paylaşım için çok teşekkürler.

Sosyalistlerin ortak mirasları bunlar, gerçekten etkilendim.

Bu arada sitedeki resimler de oldukça hoşuma gitti. Belki yazı içinde de paylaşılabilirdi.

Klingon diline gelince sitede şunu yazmışlar:

Klingon, as everybody (or many) knows, is the language specially created by the linguist Marc Okrand for the worldwide known TV serial movie Star Trek by Paramount Studios. It is regulated by the Klingon Language Institute. It's definitely the language of Extraterrestrians. See also thi page in French, where the Klingon Internationale (or "Hymn of the Klingon Socialist Party") is mentioned.

Naçizane çevirmeye çalışayım:

Paramount stüdyolarında "dünyaca ünlü" Star Trek film serisi için , dilbilimci Marc Okrand tarafından kurulmuş/yaratılmış dildir."Klingon Dil Enstütüsü" tarfından düzenlenmiştir.Kesinlikle "Extraterrestrians"/"dünya-dışı varlık"ların dilidir:).Ayrıntılı bilgi için thi page in French adlı siteyi inceleyebiliirsiniz.Sitede aynı zamanda Klingon Enternasyonal'den("Klingon Sosyalist Partisi'nin marşından") bahsedilmektedir.

---açıkça söylemek gerekirse Klingon kısmı epey ilginç görünüyor.

 

 

 

AdaptiveThemes