Skip to content

Bankalarla ilişkilerde nelere dikkat etmeli?

24 Haziran 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

En zor işlerden biridir, tek işleri “parayla oynamak” olan bankalara gereksiz yere para kaptırmamak! O kadar çok hileli yola başvururlar ki, bunları kısaca özetlemek olanaksız. Dolayısıyla, aşağıdaki listede pek çok eksiğin bulunması kaçınılmaz. Eksikler de belki yorumlarla tamamlanır...
 
Hesap hareketlerinizi düzenli olarak kontrol edin: İnternet bankacılığı kullanmanız, bunu fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Bankalar, çok farklı gerekçeler icat ederek ve size haber vermeden, hesabınızdan para çekebilir! İşte bu icat edilmiş gerekçelerden bazıları:
Ø      Falanca sigortası primi kesintisi: Bankanız, size haber vermeden, adınıza bir sigorta poliçesi düzenler ve sigorta primleri, yine size haber verilmeden, hesabınızdan çekilir. Bunu fark ettiğinizde, bankanızla temas kurup, söz konusu poliçenin iptal ettirilmesi ve kesilen primlerin hesabınıza geri yatırılması için mücadele etmeniz gerekir. Çoğu zaman gerçekten de “mücadele” etmeniz gerekir, çünkü telefonla halledememe olasılığınız yüksektir. Karşınıza çıkan operatör, “efendim benim burada değişiklik yapma yetkim yok, şubenize başvurmanız gerekiyor” diyebilir. İşinizi gücünüzü bırakıp şubeye gidip poliçeyi iptal ettirmenizden birkaç gün sonra, paranız hesabınıza geri yatacaktır gerçekten. Ya faizi? Güldürmeyin insanı! Ama bu arada, eğer şubenize “bundan sonra benim adıma hiçbir koşulda hiçbir şekilde kesinlikle ve kesinlikle sigorta poliçesi vb. şeyler düzenlemeyin” türü bir “dilekçe” vermezseniz, birkaç ay sonra, yine adınıza bir poliçe düzenlenebilir. O tür bir dilekçe vermiş olsanız bile, hesap hareketlerinizi kontrol etmeye devam edin!
Ø      Hesap işletim ücreti: Çoğu banka, başta belirli sayıda otomatik ödeme talimatının verilmesi olmak üzere farklı koşullara uyan “mudi”lerinden hesap işletim ücreti almaz. Bu durumda değilseniz, size uyan önlemi almanızda yarar var...
Ø      Hesap özeti ya da yatırım fonları işlemleri özeti mektubu (ya da adları neyse artık) parası: Bankanız, İnternet bankacılığı kullanıyor olsanız bile, sözde sizi “bilgilendirmek” için, adresinize bazı mektuplar gönderip, bunların “masraf”larını da hesabınızdan düşebilir. Hesap hareketlerine dikkat!
Ø      Bankanız, başka nedenler de icat edebilir; hesap hareketlerine dikkat!
 
Şubeye hiç uğramamaya bakın: Orada yapacağınız neredeyse tüm işlemlerden yüklüce “masraf” kesintileri yapılacaktır! Pek çok şubede de uzun süre beklemeniz gerekecektir. Mümkün olduğunca İnternet bankacılığı hizmetlerinden ve ATM’lerden yararlanmaya çalışın...
 
Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyin: Tabii eğer ödeyebilecek durumdaysanız. Bankalar, her ay kredi kartı borçlarının tamamını kapatan müşterilerinden hiç hoşlanmaz! Onlar için makbul müşteri, borcunun en azını kapatıp, sonrasında aşırı yüksek faizler ödemek zorunda kalan müşteridir. Ama eğer doktorunuz birkaç aylık ömrünüzün kaldığını söylediyse, bu kez, limitinizi artırmaya ve kart borcunuzun en azını ödemeye bakın!
 
“Gold”, “platin” “ultra” vs. kredi kartlarını kabul etmeden önce bir daha düşünün: Pek çok banka, “sıradan” kredi kartlarının yanı sıra, daha şatafatlı isimler taşıyan özel kredi kartları da sunar. Bunlar, çoğu zaman, belirli bir miktarın üzerinde alışveriş yapmış olanlara verilir. Ama masrafları da daha fazladır! Yeni/şatafatlı kartın maliyetinin ne olacağını öğrenmeden, bankanızın teklifini kabul etmeyin.
 
İnternet işlemlerinizi bile mümkün olduğunca iş saatlerinde yapın: Döviz alıp satmak, fon alıp bozdurmak gibi işlemlerinizde, iş saatleri dışında, alış ve satış fiyatları arasındaki fark çoğu banka tarafından artırılır.
 
Bankanızın İnternet üzerinden havale, EFT gibi işlemlerden ne kadar ücret aldığına dikkat edin: Bazı bankalar, bu tür işlemlerden hiç para almaz. Bazıları, havaleden para almazken EFT’den alır. Bazıları da ikisinden de yüklüce paralar alır. Havale ve EFT türü işlemleri çokça yapıyorsanız, bunun için daha uygun bir başka bankada hesap açtırmayı düşünebilirsiniz.
 
Bankanız telefon edip size bir teklif sunarsa, düşünmek için zaman isteyin: Nasıl olsa, o teklif, bir ay sonra da geçerliliğini koruyacaktır. Her şeye hemen “evet” demeyin; hele bankanıza “hayır” demeniz kesinlikle “ayıp” değildir! Ardından, İnternet aracılığıyla bir araştırma yapıp, söz konusu teklifin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. “Efendim, işte şu kategoriye giren özel müşterilerimiz için şöyle özel bir hizmet paketi geliştirdik” diye başlayan sözlerin çekiciliğine aldanmayın!
 
Şimdilik bu kadar...

Yorumlar

Bankalar 'kart aidatı' almayı sürdürecekmiş

26 Haziran 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 268

Bankalar kredi kartlarından da farklı miktarlarda "aidat" alıyor. Son yasal düzenlemelerle bunun kalkacağı iddia edilmişti, ama bugün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından, kart aidatlarının kalkmayacağı açıklandı. Bankalarla mücadele ederken, en azından pek çok örnekte, şu taktik işe yarayabiliyor: Telefon edip, kart aidatı kesintisi yapılması gerekçesiyle kredi kartınızın iptal edilmesini istediğinizi söylüyorsunuz, bunun üzerine banka sizi kaybetmemek için aidatı yeniden hesabınıza yatırıyor. TBB'nin açıklaması ise şu şekilde: 

"Kanun Tasarısı’nda yer alan “uygulanacak yıllık kart kullanım bedelinin tutarının
belirlenmesi”ne ilişkin düzenlemenin Tasarıdan çıkarılması nedeniyle bundan sonra yıllık kart kullanım bedeli alınamayacağı hususunda kamuoyunda bazı değerlendirmeler yapıldığı gözlenmektedir. Oysa, Tasarıdan çıkarılan söz konusu düzenleme ile, yıllık kart kullanım bedelinin alınıp alınmaması değil, sadece alınacak tutarın belirlenmesi amaçlandığından, yapılan bu değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Yıllık kart kullanım bedeli, halen yürürlükteki Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Bankacılık Kanunu, 16 Ekim 2006 tarih ve 2006/11188 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 2006/1 Sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve ilgili yönetmelikte yer alan düzenlemelerin yanı sıra, kart hamilleri ile kart çıkaran kuruluşlar arasındaki sözleşmeler çerçevesinde alınmaktadır. Bu uygulama, ayrıntıları Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayımlanan 5 Şubat 2007 ve 22 Temmuz 2008 tarihli Kamuoyu Duyurularında da belirtildiği üzere, hukuka uygun şekilde devam ettirilmektedir."

Kaynak: http://www.tbb.org.tr/turkce/duyurular/tbb/26062009.pdf

Banka bilgilerinizi ele geçirmeye çalışanlara da dikkat!

26 Haziran 2009, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 272

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bugün bir basın açıklaması yaparak, bankacılık bilgilerini ele geçirerek insanların hesaplarından para çekenlere yönelik bir operasyon hakkında bilgi vermiş. Hem operasyon hakkında aktarılanlara hem de ikinci bölümde yapılan uyarılara göz atmakta yarar var. Ama bu arada, "kişisel kimlik bilgilerinin İnternet üzerinden hiç kimseyle paylaşılmaması" uyarısı enteresan. Kişisel kimlik bilgilerimizin pek çoğuna, devlete ait İnternet siteleri aracılığıyla erişilebiliyor! Bu siteleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ihbar mı etsek? Haber ve uyarılar şu şekilde: 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğümüzce “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Teşekkül Halinde Banka Aracı Kılınarak İnteraktif Banka ve Kredi Kartı Dolandırıcılığı, Bilişim Sistemine Girme, Sistemi Engelleme Bozma veya Değiştirme, Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması” olayı ile ilgili olarak 7 aydır sürdürülen çalışmalar kapsamında;
 
> ATM/BTM cihazlarına yerleştirilen kopyalama cihazları marifeti ile yerli ve yabancı bankalara ait kredi kartı bilgileri elde edilerek oluşturulan sahte banka ve kredi kartları üzerinden ülkemizde ve yurt dışında nakit çekim ve alış veriş işlemlerinin yapıldığı,
 
> Kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi web sitelerinin sahteleri yapılarak, internet üzerinden vatandaşlara e-mail gönderildiği, bu şekilde kimlik ve diğer şahsi bilgilerin elde edilmesi suretiyle dolandırıcılık maksatlı kullanıldığı,
 
> Bu şekilde banka ve müşterilerinin zarara uğratılarak örgüt yöneticileri ile elemanlarının haksız kazanç sağladıkları tespit edilmiştir.
 
23.06.2009 günü ilimiz Beşiktaş, Pendik, Şişli ve Üsküdar ilçeleri ile Antalya, Ankara, Aydın, Balıkesir, İzmir ve Mersin illerinde tespit edilen adreslerde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda; toplam 10 şahıs yakalanmış olup, şahısların ev ve işyerlerinde yapılan aramada çok sayıda suç unsuru ele geçirilmiştir. Yakalanan 10 şahıs, haklarında düzenlenen soruşturma evrakı ile birlikte 26.06.2009 günü adli makamlara sevk edilmiştir.
 
İNTERNET BANKACILIĞI ile BANKA veya KREDİ KARTI KULLANAN VATANDAŞLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
 
> Banka veya kredi kartı numaralarının bulunabileceği ekstre, ATM fişi, slip gibi belgeler güvenli bir yerde muhafaza edilmeli, ihtiyaç kalınmadığı durumlarda üzerindeki numaralar okunamayacak şekilde mutlaka imha edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, sadece buruşturulup çöpe atılan bir belge kötü niyetli kişilerce farklı amaçlar için kullanılabilir.
 
> ATM ve POS cihazlarından şifre girmek suretiyle işlem gerçekleştirilirken 3. şahıslar tarafından görülmeyecek şekilde elle perdeleme yapılmalıdır.
 
> ATM cihazları kullanılırken şüpheci ve dikkatli olunmalı, yardımcı olmak amacıyla yaklaşan şahıslara itibar edilmemelidir.
 
> Kredi kartı ile POS cihazları üzerinden ödeme yapılırken, kartın yanıbaşınızda işlem görmesi hususunda ısrarcı olunmalıdır.
 
> Banka müşterileri, internet bankacılığı işlemlerini ev ve iş yerlerindeki kişisel bilgisayarlarından yapmalıdırlar.
 
> Lisanslı bir işletim sistemi ile lisanslı anti-virüs programları kullanılmalıdır.
 
> İnternet bankacılığı işlemlerinde; bankanın, vatandaşa sunduğu güvenlik adımları kullanılarak gerçekleştirilmelidir. (sanal klavye, şifre SMS hizmetleri, tek kullanımlık şifreler, değişen klavyeler vs.)
 
> Bankadan geldiği belirtilen e-postalar üzerinde, bankanın internet sayfasına ait link olsa dahi, sisteme internet adresini bizzat yazarak girmeye dikkat edilmelidir.
 
> Kişisel kimlik bilgileri ile bankacılık bilgileri, internet üzerinden kesinlikle hiç kimse ile paylaşılmamalıdır.
 
> İnternet üzerinden bir alış veriş yapılacak olunması durumunda; sitenin güvenirliğinden ve güvenliğinden kesin emin olunmalıdır.
 
> Bankadan geldiği belirtilen e-postaları yanıtlayarak, kişisel bilgilerin verilmemesine özen gösterilmelidir.
 

 

 

AdaptiveThemes