Skip to content

Din, ahlak, iman, kitap, evliliğin kutsallığı mı dediniz?

31 Temmuz 2009, ekleyen Erkin Özalp

71 yaşındaki ağa ve patron Halis Toprak, 17 yaşındaki bir kızla neden evlendiğine açıklık getirmiş... Her şeyden önce, yaptığı şey, dinimize uygunmuş... Peygamber efendimiz de 16 yaşında bir kızla evlenmemiş miymiş? Toprak, bir kesimin din, ahlak ve evlilik anlayışlarına (bir kez daha) açıklık getirmiş: Evlenmeseydik de metres mi tutsaydık? Gerçekten de, evlilik, dinden, imandan, kitaptan bolca söz edenlerden bazıları için, metres tutmanın yasal hali...  

 
Dinci-AKP’ci medya organları, Halis Toprak’ın 17 yaşındaki bir kızla evlenmesinden hiç rahatsız olmadı. Hüseyin Üzmez olayına da ciddi bir itirazları olmamıştı. Öyle ya, peygamber efendimiz bile 16 yaşında bir kızla evlenebildiğine göre...
 
Karl Marx, Komünist Parti Manifestosu’nda, komünistlere yöneltilen bir suçlamayı şöyle değerlendirmişti:
 
“Ailenin kaldırılması! En radikal kişiler bile komünistlerin bu utanmazca niyeti karşısında galeyana kapılıyor.
 
Bugünkü aile, yani burjuva aile neye dayanıyor? Sermayeye, özel kazanca. (...)
 
Burjuva, karısını yalnızca bir üretim aleti olarak görüyor. Üretim aletlerinin ortaklaşa kullanılacağını duyuyor ve doğal olarak ortaklaşalık piyangosunun kadınlara da aynı şekilde vuracağından başka bir şey düşünemiyor.
 
Asıl hedeflenenin kadınların salt üretim aletleri olma durumuna son vermek olduğu aklına bile gelmiyor.” (Karl Marx-Friedrich Engels, Komünist Parti Manifestosu, Yazılama Yayınevi)
 
Halis Toprak, Sabah gazetesinden Yavuz Donat’a ne demiş?
 
Halis Ağa "dinle gardaş" diye devam etti:
- Diyorlar ki "dost tutsaydın..." O kolay... 18-20-22 yaşında çok... Ama bana yakışmaz.
Biliyoruz, bu satırları okuyanlar tepki gösterecekler. 
"17'lik kız almak yakıştı mı" diye.
Ağa'nın yanıtı:
- Nikâhını kestim, daha iyi değil mi?.. Önümde iki yol vardı... Ya 70'lik birini almak ya da dost tutmak... İkisini de yapmadım. 
***

Dedik ki "makul bir yol... 3'üncü yol olamaz mıydı?"
Toprak:
- Gardaşım, dediler ki 19 yaşında sekreter tut... Bakımını yapsın... Başka işin olursa da yapsın... Yok baba, bana yakışmaz... "Halis Ağa sekreterden dost tuttu" derler... Mizacıma, örf adet geleneğime, dinime yakışmaz. (http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/donat/2009/07/31/dinle_gardas)
 
Halis Toprak, Muhammed Peygamberin 16 yaşındaki bir kızla evlendiğini de hatırlattıktan sonra, zaten herkesin bildiği “dost tutmak” ifadesine de açıklık kazandırmış:
 
Anne baba imza verdi... Devlet nikâhı kesti... Sonra medya kıyameti kopardı... Metres mi tutsaydım?.. Kanuna uymakla hata mı yaptım? (http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/donat/2009/07/31/aga_dedi_ki_hazreti_ayse_16sindaydi)
 
Marx, haksız mıymış?
 
Halis Toprak, 17 yaşındaki bir kızı yalnızca bir “üretim aracı” olarak görmüyor mu?
 
Dinci kesim, bu evliliğe sessiz kalmıyor mu?
 
Ama laik kesimin de bu evliliğe öyle çok şiddetli bir tepki vermediği açık. Hüseyin Üzmez olayından farklı olarak, Halis Toprak’ın yaptığı evlilik daha “kabul edilebilir” sayılıyor.
 
Neden? Çünkü 17 yaşındaki kızımız, bu evlilik sayesinde, geleceğini kurtaracak... Halis Toprak’ın serveti sayesinde, iyi bir yaşam sürecek... Toprak öldükten sonra, edindiği servetle, tümüyle gönlünce yaşama olanağını da bulacak...
 
Hem zaten, belirli bir yaşın üzerindeki erkeklerin, yeterince paraları varsa, bakıcı tutmak yerine, mal-mülk sözleşmelerine dayalı evlilikler yapmaları sıradan sayılabilecek bir olay değil mi?
 
Halis Toprak’ın çocukları, bu evliliğe karşı çıkıyor, mahkemeye başvuruyor. Neden? Babalarına olan sevgileri ya da 17 yaşındaki kıza yönelik üzüntüleri nedeniyle mi? Elbette hayır... Onlarınki, miras kavgası...
 
İşte böyle bir düzende yaşıyoruz...
 
“Kutsal” dedikleri evlilik kurumu, işte bu...
 
Komünistler gelirse ortadan kaldırılacak olan evlilik kurumu da bu...
 
Kimsenin kimseye muhtaç olmayacağı bir düzende, 17 yaşındaki bir kızımız, 71 yaşındaki bir dedemizle de evlenebilir, eğer isterse...
 
İster mi gerçekten?
 

 

Yorumlar

Halis Toprak, yaptığını savunmaya devam ediyor

1 Ağustos 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 515

Halis Toprak, Fox TV'nin sorularını yanıtlamış. Evlendiği kızı üniversiteye göndermeyecek, onun için özel hoca tutacak, evde okutacakmış!.. Resmini gördüğünde 25 yaşında olduğunu sanmış... Torunlarının sayısını bilmiyormuş... Toprak'ın yanıtları: 

HÜSEYİN ÜZMEZ VAKASI MI?: "Hüseyin Üzmez ile hiç ilgisi olmayan bir iş... 17 değil 18 yaşındaki kızı resmi nikahla aldık. Hüseyin Üzmez'den farkımız bu... Yasalara aykırı bir şey yapmadık. 13 Temmuz'dan sonra 18 yaşının içine girdi... " 

KENDİ KIZINA İZİN VERİR MİYDİ? "Reşit olmuşsa 18 yaşına gelmişse biran önce evlenmesinde fayda var... Bizim oralarda daha aşağısında da evlenilir" 

RIZA ALDIM: "Benim resmi yaşım 71... Hem babasından hem annesinden ayrı rıza aldık. Hepsi Kuşadasına geldiler, nikah kıyıldı. Bizim çocuklar yok, gelmedi. Nazlıcan'ın dayısı da ona şahit oldu..." 

RESMİNE BAKMIŞ 25 SANMIŞ: "Medya başladı 54 yaş küçük olurlar mı? Haksızlar çok haksızlar... Ben Nazlıcan'ın resmine bakınca 25 yaşında görünüyor... Öyle sandım." 

71 YAŞINDAKİ KADIN BAKAMAZDI: "Ben 1 senedir bekarım... 71 yaşındayım ve yataktan kalkamıyorum. Bana bakım lazım, bu şart. Ben 71 yaşındaki kadını alsam, ben mi ona bakacağım o mu bana bakacak..." 

AŞK İLİŞKİSİ Mİ? "Yok ya... Biz tanıştık, bir kere görüştük... Hepsi bu ne aşkı olacak... Belki Ayşe Hanım'a belki aşık olmuşumdur (ilk eşi)" 

O BENİ ALIYORSA NİYE ALMAYAYIM: "40 yaşında olsa da bakar ama ben daha güçlü olsun... Daha iyi bakar... Neden 18 yaşında? Eğer o beni alıyorsa, ben neden onu almayayım... 

70 yaşında olan biri ile genç kız niye evlenmez. Onu kız almıyor çünkü. Ama bu hanım kız beni aldı. Ben niye 18 yaşındaki kızı almıyayım, gezip tozmayayım. Bu nedenlerle 18 yaşındaki kızı aldım... 

HZ. MUHAMMED ÖRNEĞİ: "Bizim dinimiz Allaha şükür müslümanız. Hz. Peygamberimiz Hz. Ayşe ile evlendiği zaman Hz. Ayşe 16 yaşındaydı... Bakımım var, yemeğim şuyum var... 70-80 yaşında bir kadın ile 18 yaşındaki biri çok farklı... İşte o yüzden onu aldım." 

OKUL FİLAN YOK: "Bir hoca tutacağım ona... Allaha şükür halim yerinde. Evde okuyacak. Üniversiteye gitmeyecek." 

DOST MU TUTSAYDIM?: "Ben bir dost tutsaydım, gazeteler bu kadar yazmazdı. Benim rakiplerim 3 dostla yaşıyor. Biri geliyor biri gidiyor. Ben öyle yapmadım. 

ÇOCUK YAPACAK MI? "Nazlıcan'dan bir çocuk istemiyorum, kendisi de istemiyor. Evlat vermeyeceğim dedi..." 

3 RESMİ NİKAHLI EŞ, 2'Sİ GENÇ... 
Halis Toprak ilk evliliğini Ayşe Hanım ile yapmış ve ondan 10 çocuk sahibi olmuştu. Torunlarının sayısı sorulduğunda "10'dan fazla tam rakamı bilmiyorum" diyor... İlk eşine saygısı da sonsuz... 

İkinci evliliğini ise 60 yaşında kendisinden bir hayli küçük olan Özlem Toprak ile yaptı. Bu evlilikte o zamanlar çok konuşulmuştu. Çünkü gelin daha 22 yaşındaydı. 

O AHLAKLI, GENÇLE EVLENMEZ: "(İlk eşi Ayşe Hanım) O çok hanımefendidir ve çok da müspettir. Ona her zaman hürmet ederim. 33 sene birlikte olunca benim gibi o da yaşlandı. Ayşe Hanım'a ben çok şeyler verdim. Ayşe Hanım bir daha evlenmez çünkü yaşlandı. Onun ahlakı çoktur bir gençle asla evlenmez. " 

AKLİ DENGESİ YERİNDE Mİ? "Benim aklı dengem yerinde olmasa bu ülkede 23 tane sanayi tesisi kurar mıydım? Bir başkası bunun pencerelerini bile yapamazdı." 

FAKİR DİYE EVLENMİŞ: "İmkanlarının az olduğunu biliyorum. İmkanı çok olanı zaten ben almam. Öyle birini alayım ki ben maddi olarak ona yardım edeyim, o da bana baksın."

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=947690&Date=01.08.2009&CategoryID=77

 

 

AdaptiveThemes