Skip to content

İdam edilen bir devrimcinin 26 yıl saklanan mektubu

22 Temmuz 2009, ekleyen Hasan Duru

1983 yılında idam edilen dört devrimcinin "sakıncalı" bulundukları için ailelerine teslim edilmeyen mektuplarından üçüncüsü, 26 yıl sonra, eşine teslim edilmiş. Askeri mahkemede "Üçüncü Yol" davasında yargılanan, 20 Nisan 1981'de idam cezasına mahkum edilen ve 29 Ocak 1983'te idam edilen Mehmet Kanbur, Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan ve Erdoğan Yazgan'ın idam edilmelerinden 10 dakika önce yazdıkları mektuplardan Ramazan Yukarıgöz ve Ömer Yazgan'a ait olanları, daha önce, Devrimci 78'liler Federasyonu aracılığıyla ailelerine ulaştırılmış. Yine federasyonun girişimiyle, Mehmet Kanbur'un mektubunun da Genelkurmay Başkanlığı tarafından eşine teslim edilmesi sağlanmış. Son mektubun da alınmasına çalışılıyormuş. 

12 Eylül darbecilerini ve onlardan sonra görev yapan generalleri onlarca yıl boyunca korkutan mektuplardan Mehmet Kanbur'a ait olanı şu şekilde: 

"Değerli karıcığım. Biz tarihi son görevimizi yerine getirirken, seni görmek isterdim. Öyle sanıyorum ki hiç haber verilmedi. Veya göstermelik olarak, bilinçli, gecikeceğiniz şekilde haber gönderildi. Bu namussuzlardan farklı bir şey de beklenmez. Göremedim diye üzülmene hiç gerek yoktur. Senden bunu beklerim. Ben hayatım süresince özellikle birlikte olduğumuz zamanlarda gerçek anlamda belli şeyler anlatmaya çalıştım. Ve bu uğurda gücüm oranında üzerime düşen görevleri yerine getirmeye çalıştım. Son olarak da halkımın mutluluğu uğruna canımı severek feda ediyorum. Bu görevimi yerine getirirken size ve halkıma layık olmaya çalışacağım. Son nefesimi verirken dahi köhne düzenin celladına fırsat vermeden halkımın mutluluk sloganını haykıracağım. Bundan hiç kuşkunuz olmasın. Senin bundan sonra özel yaşamın hakkında bir şey söylemek istemiyorum. Sana güveniyorum. Tek başına yapayalnız kalsan dahi doğruluktan, dürüstlükten ayrılmayacağına, namusluca yaşamını sürdüreceğine inanıyorum. Ayrıca sana ve halkıma armağan ettiğim Murat’a da yeterli ilgi göstereceğine, halkına yararlı olacak şekilde yetiştireceğine eminim. Akyazı onurumuz. Yolumuz Akyazı’da düşenlerin yoludur. Devrimciler öldü, yaşasın devrim. Kahrolsun faşizm. Tek yol devrim."

Kaynaklar: 

http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=1120140&Date=22.07.2009&b=26%20yil%20bu%20mektubu%20bekledi&KategoriID=24

http://bianet.org/bianet/toplum/116015-idamindan-26-yil-sonra-mehmet-kanburun-mektubu-teslim-edildi

 

 

AdaptiveThemes